Πανιώνιος – Λάρισα 74-71: Γλίτωσε κι επέκτεινε το σερί!

0

Αγχωτική νίκη για τον Πανιώνιο Su Casa (5-6), που επέτρεψε στη Λάρισα (3-8) να διεκδικήσει το ματς στο τέλος, αλλά γλίτωσε (74-71) και πανηγύρισε το τρίτο του σερί καλό αποτέλεσμα στην ΕΚΟ Basket League.

Οι «κυανέρυθροι» λίγο έλειψε να… αυτοκτονήσουν, αφού από το +17 (63-46, 28′), βρέθηκαν στο -1 (72-71, 39′) στην τελευταία περίοδο, που η Λάρισα έκανε επιμέρους 23-10

Ο Μπερχανεμέσκελ, όμως, έκανε φάουλ στον Πάσαλιτς (74-71) και ο Χάρις θα μπορούσε να είχε στείλει το ματς στην παράταση, αν δεν αστοχούσε σε τρίποντο στη λήξη.

Ο Πανιώνιος Su Casa πανηγύρισε την τρίτη σερί νίκη του, ενώ η θεσσαλική ομάδα έπεσε στο 3-8.

Το ματς

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στην αρχή του (6-6, 4′), μέχρι που ο Πανιώνιος έκανε σερί, για να φτάσει στο 13-6 (6′). Η Λάρισα μάζεψε την διαφορά (18-15), αλλά ο Καμπερίδης με τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου, κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του (21-16, 10′). Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου τα τρίποντα έπεσαν… βροχή εκατέρωθεν (3+4) για το 30-27 (15′). Ρας και Παπαντωνίου έδωσαν λύσεις για την ομάδα τους κι έκαναν το 37-35 στο ημίχρονο (20′).

Σάμουελς, Πέτροβιτς και Βεργίνης πρωταγωνίστησαν στην τρίτη περίοδο, με τους δύο τελευταίους να είναι πολύ εύστοχοι από τα 6.75μ και να πηγαίνουν την διαφορά στο +17 (63-46, 28′). Μπερχανεμέσκελ και Παρκς έκαναν σερί (9-0) στην τελευταία περίοδο, για να μειώσουν σε 64-57 (34′), με τον πρώτο να πλησιάζει ακόμα περισσότερο (66-63, 37′). Ο Ντουρέν ευστόχησε σε κρίσιμο σουτ (69-63, 37′) και ο Σάμουελς έκανε τάπα στον Φλόιντ και στη συνέχεια έβαλε δυο βολές (71-63, 38′). Ο Πέτροβιτς έκανε φάουλ στον Χάρις, που πήγε να εκτελέσει τρίποντο (71-66, 38′), Ρας και Χάρις αστόχησαν σε σουτ, ο Φλόιντ έκανε φάουλ στον Καμαριανό (72-66) και ο Μπερχανεμέσκελ «εκτέλεσε» από τα 6.75μ (72-69). Ο Βεργίνης έκανε φάουλ στον Ρας (72-71), ο Μπερχανεμέσκελ στον Πάσαλιτς (74-71) και ο Χάρις αστόχησε σε τρίποντο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Πανιώνιος είε 48% στα τρίποντα (13/27) και μοίρασε 21 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Δημήτρης Βεργίνης είχε 19 πόντους  (2/4δ., 4/5τρ., 3/4β.), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 35:35. Ο Σαμάρντο Σάμουελς είχε επίσης 19 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ σε 35:05.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Τίμοσλαβ Πέτροβιτς μέτρησε 13 πόντους και 4 ασίστ σε 30:02 και ο Μοχάμεντ Πάσαλιτς σημείωσε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 32:13.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άντονι Χίκι είχε 3/12 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν η Λάρισα μείωσε στους τρεις πόντους (66-63, 37′), ο Ντουρέν έδωσε «ανάσα» με τρίποντο (69-63). Έπειτα, Μπερχανεμέσκελ και Ρας μείωσαν στον πόντο (72-71) με 8” να απομένουν για το τέλος. Ο πρώτος έκανε φάουλ στον Πάσαλιτς (74-71) και ο Χάρις αστόχησε σε τρίποντο, για να στείλει το ματς στην παράταση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Πανιώνιος τις βολές (17/29) και η Λάρισα τα τρίποντα (9/23).

Τα δεκάλεπτα: 21-1, 37-35, 64-48, 74-71.