Παρατράγουδα για τους μεν, playoffs για τους δε! (pics)

5

Ο Χολαργός νίκησε τον Πανιώνιο με 110-90, εξασφαλίζοντας την 8η θέση και την είσοδο στα playoffs, αλλά τα εξωαγωνιστικά των γηπεδούχων μονοπώλησαν το ενδιαφέρον.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη… άργησε, αλλά «πάτησε» γκάζι στο δεύτερο μέρος κι ειδικά στην τέταρτη περίοδο και έφτασε σε μια άνετη νίκη (90-110), τερματίζοντας στην 8η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στην πρώτη φάση των playoffs.

Αυτό, βέβαια, που τράβηξε το ενδιαφέρον, ήταν όσα έγιναν πριν, αλλά και κατά την διάρκεια της αναμέτρησης, καθώς τα οικονιμικά προβλήματα του Πανιωνίου βγήκαν στη… φόρα.

Οι «κυανέρυθροι» ενημέρωσαν πως ο Βασίλης Φραγκιάς, λόγω αδιαθεσίας, δεν θα είναι στον πάγκο της ομάδας, ωστόσο σύμφωνα με όσα μετέδωσε η ΕΡΤ, αυτό ήταν… πρόφαση, αφού πήρε το μέρος των παικτών σε meeting που έγινε πριν το ματς, για τα χρωστούμενά τους. Το gazzetta.gr, επίσης, ενημέρωσε πως οι Ντέβιον Μπέρι και Νταρνέλ Χάρις δεν θα αγωνίζονταν, καθώς η ομάδα δεν τους εξόφλησε, όπως επιβεβαίωσε και ο Αμερικανός γκαρντ με τα on air λεγόμενά του στην ανάπαυλα, αφού τόνισε: «Δεν παίζω, γιατί είμαι απλήρωτος».

Από εκεί και πέρα, ο Παπαντωνίου ήταν πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους με 22 πόντους κι ακολούθησαν οι Δίπλαρος (15π., 7ασ.), Ντόρσεϊ (12π., 7ρ.) και Καμαριανός (11π.).

Το ματς

Ο Χολαργός πήρε προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (5-11, 2′) με τον Φιτζπάτρικ να εκτελεί από τα 6.75. Δίπλαρος και Ντόρσεϊ βρήκαν λύσεις, για να βάλει ο Καμπερίδης μπροστά τον Πανιώνιο (19-18, 5′), ο οποίος έμεινε κοντά στο σκορ (31-33), με τρίποντο του ΜακΚι στο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι συνέχιζε να είναι κλειστό (39-37, 15′), οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +7 με τον Καμαριανό (49-43, 50-43, 19′) και ο Γιάνκοβιτς μείωσε στο τέλος της δεύτερης περιόδου (51-50, 20′).

Οκερέαφορ, Γιάνκοβιτς, Φιτζπάτρικ και Αγμπελίς έφτασαν για πρώτη φορά το ματς σε διψήφια διαφορά (56-66, 24′), αλλά οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να μειώσουν (73-79, 30′), με πρωταγωνιστές τους «μικρούς». Ο Πανιώνιος υπέπεσε σε πολλά λάθη, ο Χολαργός έβρισκε στόχο και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει πάλι διψήφια διαφορά (82-94, 35′), μετά το τετράποντο του Χόκινς. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί προς το τέλος, για να φτάσουν στο +17 (86-103, 37′) και τελικώς νίκησαν με 110-90.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με όσα συνέβησαν στον Πανιώνιο, ήταν θέμα χρόνου να νικήσει ο Χολαργός. Βέβαια, οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί, αλλά η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έδειξε την ποιότητά της στο δεύτερο μέρος και υπερίσχυσε σε ριμπάουντ, ασίστ και στη ρακέτα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Η τριπλέτα Χόκινς – Φιτζπάτρικ – Γιάνκοβιτς πρωταγωνίστησαν στη νίκη. Ο πρώτος είχε 24 πόντους, ο δεύτερος 22 και 5 ασίστ και ο τρίτος 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Αγκμπελίς είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 8 ριμπάουντ πήρε ο Καλαϊτζάκης.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Η στατιστική των Μπέρι και Χάρις έγραψε… μηδέν, αφού αποφάσισαν να μην αγωνιστούν, λόγω οφειλών. Από εκεί και πέρα, όσοι αγωνίστηκαν, βοήθησαν την ομάδα τους.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Χολαργός ήταν κυρίαρχος στην τέταρτη περίοδο κι έκανε επιμέρους 31-17, για να φτάσει στη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Πανιώνιος τα όσα εξωαγωνιστικά μονοπώλησαν το ενδιαφέρον, ο Χολαργός το πρώτο μέρος του αγώνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρομερό circus hot του Παπαντωνίου!