Πασκουάλ: «Καθοριστικό στοιχείο τα τρίποντα»

239

Νέα ήττα στην Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός και μετά το ματς με τη Φενέρμπαχτσε ο Τσάβι Πασκουάλ στάθηκε στην αστοχία που είχαν οι «πράσινοι» στα τρίποντα, ενώ, αντίθετα, η τουρκική ομάδα ήταν πολύ εύστοχη.

«Ήταν ένα παιχνίδι που ήμασταν μέσα σε αυτό 36 λεπτά, ακολουθήσαμε το πλάνο σε άμυνα και επίθεση. Παίξαμε καλά στην άμυνα, γι’ αυτό η Φενέρμπαχτσε έκανε απόψε 16 λάθη. Στην επίθεση παίξαμε με ηρεμία, προσπαθήσαμε να εκμεταλλευτούμε τα πλεονεκτήματά μας, έχοντας μόνο 8 λάθη.

Κάποια στιγμή ήμασταν 59-61, χάσαμε δυο βολές και στη συνέχεια σκόραρε η Φενέρ, προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε στο τελευταίο μέρος του αγώνα, όμως ήταν αδύνατο. Το 61% η Φενέρ στα τρίποντα και το δικό μας 25% ήταν ένα καθοριστικό στοιχείο», ανέφερε ο τεχνικός των πρωταθλητών στη συνέντευξη Τύπου.

Από εκεί και πέρα, είπε:

Για τη μη χρησιμοποίηση του Λάσμε: «Όταν χάνουμε ένα παιχνίδι, η ερώτηση γίνεται για τον παίκτη που δεν παίζει. Ήταν απόφαση προπονητή».

Για το πρόβλημα του Παναθηναϊκού στο τρίποντο: «Υπάρχουν πολλές μεταβλητές σε σχέση με αυτό. Λίγο πολύ κοντρολάραμε παίκτες όπως ο Ντατόμε και ο Βέσελι, όμως ο Κάλινιτς και ο Λοβέρν έβαλαν πολλά τρίποντα. Αν δεν κάνω λάθος ο Κάλινιτς ήλθε στο ΟΑΚΑ με 24% στο τρίποντο. Πιθανώς αυτοί οι πόντοι που πέτυχαν ήταν καθοριστικοί.

Όταν μια ομάδα έχει αυτοπεποίθηση όπως είναι η Φενέρ που κερδίζει παντού, συμβαίνουν αυτά. Ομάδες με λιγότερη αυτοπεποίθηση μπορούν να χάσουν ελεύθερα σουτ. Στο τρίτο δεκάλεπτο χάσαμε, πρακτικά, τρία λέι απ. Όταν είσαι υπό πίεση και χάνεις τέσσερα ελεύθερα σουτ, τα πράγματα είναι αναπόφευκτα».

Για το ότι ο Παναθηναϊκός δεν αποδίδει καλά στα τελευταία παιχνίδια: «Ας θεωρήσουμε ότι στα παιχνίδια κόντρα στην Μπασκόνια και τη Χίμκι παίξαμε άσχημα, δεν υπάρχει αμφιβολία. Θα χρειαζόταν δύο ώρες για να αναλύσουμε τι έγινε εκεί, όμως δεν μπορούν να μπουν στην ίδια κατηγορία με τα ματς κόντρα στην Μπαρτσελόνα, τον Ολυμπιακό ή τη Φενέρμπαχτσε.

Παρά την ήττα σήμερα, παίξαμε σοβαρά, ήμασταν μέσα στο ματς για 35 λεπτά, με πιθανότητες να πάρουμε τη νίκη. Δεν μπορούν να μπουν αυτά τα ματς στην ίδια σύγκριση».

Για την έλλειψη αυτοπεποίθησης: «Οι προσδοκίες είναι υψηλές, τα αποτελέσματα είναι άσχημα, πάντα θα υπάρχει πίεση. Ο μόνος τρόπος να ανακτήσεις την αυτοπεποίθησή σου είναι να αγωνιστείς.

Η Φενέρ είναι ομάδα που έχει αυτοπεποίθηση και γι’ αυτό παίζει πάντα στο 100%. Όταν δεν έχεις, παίζεις και ενάντια στον εαυτό σου και γι’ αυτό θα είναι πιο δύσκολο να κερδίσεις. Είναι η στιγμή να δούμε τον εαυτό μας, να βλέπουμε τι κάνουμε εμείς, είναι ένας μαραθώνιος. Δεν με απασχολεί η βαθμολογία, με απασχολεί ότι σε κάποια ματς δεν είμαστε αποτελεσματικοί».

Για τον Νικ Καλάθη: «Γίνεται μεγάλη κουβέντα τελευταία για τη φόρμα στην οποία βρίσκεται ο Καλάθης. Αληθεύει ότι παίζει με κάποια σωματικά προβλήματα. Σε αυτό το επίπεδο πολλοί παίκτες παίζουν με σωματικά προβλήματα.

Ο Νικ είναι 100% αφοσιωμένος στην ομάδα, αντιμετωπίζει κάποια σωματικά προβλήματα τον τελευταίο καιρό. Και πέρσι είχε για να είμαι ειλικρινής, αλλά έπαιζε καλύτερα».