Πάτησαν “γκάζι” στο δεύτερο ημίχρονο οι Απόφοιτοι Παλλουριώτισσας και υπέταξαν την Ελληνική Τράπεζα

327

Οι Απόφοιτοι Παλλουριώτισσας ντούμπλαραν τις νίκες τους μέσα στο Καιμακλί αφού μετά τους Bucks1931 υπέταξαν και την Ελληνική Τράπεζα με 56-26. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο για ένα ημίχρονο αφού οι φωνές του Ασιήκαλλη στην ανάπαυλα και ο τραυματισμός του βασικού point guard της Ελληνικής Αντωνιάδη έγειραν την πλάστιγγα στη μεριά των Καιμακλιωτών που πήραν μία εύκολη νίκη.

Με όπλο την άμυνα και τον Π. Φωτίου να ξεκινά κεφάτος την αναμέτρηση οι Απόφοιτοι Παλλουριώτισσας μπήκαν πιο δυνατά. Ενδεικτικό της καλής άμυνας των γηπεδούχων αλλά και της νευρικότητας των φιλοξενουμένων το γεγονός ότι η Ελληνική Τράπεζα σκόραρε μόλις 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και μάλιστα χωρίς να σημειώσει καλάθι εντός πεδιάς (όλοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 14-6.

Στη συνέχεια η χαλάρωση που επήλθε στο στρατόπεδο της ομάδας του Παναγιώτου αλλά και ο ενθουσιασμός των παικτών του Στέφανου Δημητρίου έφεραν αρκετές επιπόλαιες επιλογές κυρίως στο επιθετικό κομμάτι με τους φιλοξενούμενους να μένουν στο παιχνίδι μειώνοντας τη διαφορά με το τέλος του ημιχρόνου στους 5 πόντους (19-14).

Οι φωνές του Ασιήκαλλη έφεραν γκάζια από πλευράς γηπεδούχων στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και με σαφώς βελτιωμένο πρόσωπο και στις 2 πλευρές του παρκέ έτρεξαν ένα σερί 17-3 για να εκτοξεύσουν τη διαφορά με το τέλος του 30λέπτου στους 17 πόντους (38-21).

Το σκηνικό δεν άλλαξε αφού οι γηπεδούχοι επέδειξαν την ίδια σοβαρότητα και συνέπεια μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με τη διαφορά να φτάνει στους 30 πόντους (56-26) και με τον Ασιήκαλλη να παίρνει κάτι από όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε κάνοντας παράλληλα διάφορες δοκιμές ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Στην αντίπερα όχθη η ομάδα της Ελληνικής κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο και χάλασε κάπως την καλή της εικόνα όμως η πίεση των γηπεδούχων και η απώλεια του Αντωνιάδη ήταν οι κύριοι λόγοι του κακού 20λέπτου.

*Ο κόουτς Ασιήκαλλης ήταν έξαλλος στην ανάπαυλα και ξύπνησε τους καλαθοσφαιριστές του (καθώς και αρκετούς κατοίκους της Παλλουριώτισσας σε γειτονικά σπίτια) κάτι που έφερε και τα επιθυμητά αποτελέσματα.

**10 καλαθοσφαιριστές των νικητών σκόραραν στην αναμέτρηση χωρίς κανείς να σημειώσει διψήφιο αριθμό πόντων, ενδεικτικό της επιθετικής πολυφωνίας των Αποφοίτων Παλλουριώτισσας

***Να ευχηθούμε τα ειλικρινή μας περαστικά στον Αντωνιάδη, σιδερένιος να επιστρέψει στα γήπεδα

****Οι φήμες που θέλουν τον αρχηγό των Αποφοίτων Γιώργο Παναγιώτου (“Παππού” #4) να ρουφά την κοιλιά του για περίπου 94 δευτερόλεπτα στην φωτογράφηση του μετά τη λήξη της αναμέτρησης κρίνονται κακεντρεχείς και αναληθείς

Τα δεκάλεπτα : 14-6, 19-14, 38-21, 56-26

Απόφοιτοι Παλλουριώτισσας : Σπύρου 6, Φωτίου Π 6, Παναγιώτου 4, Φωτίου Γ 4, Καζαμίας 2, Μιννόσιης 4, Βονιάτης 5, Παντελή 9(1), Σιακαλλής 7, Φωτίου Α 9

Ελληνική Τράπεζα : Κουζαπάς 3, Τσιριπιλής 9, Αντωνιάδης 1, Κόκκινος 5(1), Τοντόροβιτς 3, Κωνσταντίνου 2, Γεννηματάς 2, Καρογιάννης 1