Πάτησε “γκάζι” στην 4η περίοδο ο Κεραυνός, 93-73 την ΕΘΑ

0

Ντέρμπι για 3/4 του αγώνα είχαμε στο Ελευθερία ανάμεσα στην ΕΘΑ και τον Κεραυνό, στην αναμέτρηση που έκλεισε την 13η αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα της Έγκωμης κατόρθωσε να παραμείνει μέσα στο παιχνίδι μέχρι και την 3η περίοδο, όμως στο τέλος ο Κεραυνός πάτησε “γκάζι”, πέτυχε κάποια σημαντικά καλάθια στην εκπνοή του χρόνου και πήρε το πολυπόθητο ροζ φύλλο. Πλέον ο Κεραυνός ετοιμάζεται τόσο για το Ευρωπαϊκό του παιχνίδι με την Κλουζ Ρουμανίας, όσο και να υποδεχτεί την Πετρολίνα ΑΕΚ στον “τελικό” της Α’ φάσης του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας:

Ο Κεραυνός με τέσσερις πόντους από τους Παρκς και Αμπουκάρ, πήρε προβάδισμα με 4-0 στο 1:30. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων διατηρήθηκε και στο 4’ όπου το σκορ ήταν στο 8-4, με τον Κεραυνό να σημειώνει δύο ακόμα πόντους με τον Μιχαήλ μισό λεπτό αργότερα (10-4). Στο 6’ το σκορ ήταν στο 12-9, με την ΕΘΑ στην συνέχεια να σημειώνει επτά πόντους (τρεις ο Παναγιώτου, από δύο οι Κωνσταντίνου-Ταβάριον) και να προηγήθηκε με 18-14. Ο Κεραυνός μείωσε στον ένα την διαφορά λίγο πιο μετά, με τρεις πόντους του Παρκς (18-17). Με την ολοκλήρωση της Α’ περιόδου το σκορ ήταν στο 21-19 υπέρ της ΕΘΑ.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ο Κεραυνός, που σημείωσε δεκαπέντε πόντους μέχρι το 15:30, ενώ δέχθηκε δύο, παίρνοντας ξανά προβάδισμα με 34-23. Στο 17’ η διαφορά στο σκορ ήταν στους δεκατρείς πόντους (38-25), με την ΕΘΑ να πετυχαίνει άλλους επτά πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (πέντε ο Μπρούκς, δύο ο Χόλλιμον) μειώνοντας σε 38-37.

H ΕΘΑ μπήκε στην τρίτη περίοδο με πέντε πόντους (τρίποντο ο Μπρούκς, δύο ο Τζόνσον), παίρνοντας προβάδισμα με 42-38. Μέχρι το 23’ ο Κεραυνός σημείωσε τέσσερις πόντους με τον Παρκς και ισοφάρισε σε 42-42. Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι και στην συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 48-47 στο 26’ υπέρ των γηπεδούχων, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα η ΕΘΑ διατήρησε το προβάδισμα της με 52-51. Στο 29’ το παιχνίδι ήταν ισόπαλο στο 55-55, με τον Κεραυνό να πετυχαίνει τέσσερις πόντους με τους Αμπουκάρ και Ρος πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, παίρνοντας προβάδισμα με 59-55.

Με τέσσερις πόντους από τους Μπάρκερ και Κορωνίδη ξεκίνησε την Δ’ περίοδο ο Κεραυνός στο 31’, παίρνοντας προβάδισμα με 63-55, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 67-60. Στο 33:30 το σκορ ήταν στο 70-63, με τον Κορωνίδη να σημειώνει δύο σερί τρίποντα στο επόμενο λεπτό, δίνοντας προβάδισμα στον Κεραυνό με δεκατρείς πόντους (76-63). Στο 35:30 ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 79-67, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σκορ πήγε στο 84-69. Με την ολοκλήρωση του αγώνα οι «ερυθροκίτρινοι» επικράτησαν με 93-73.

MVP:

Μπορεί η ομάδα του κυρίου Χριστόφορου Λειβαδιώτη να είχε Αμπουκάρ και Παρκς με 23 και 21 πόντους αντίστοιχα, όμως αυτός που έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση, ήταν ο Μπάρκερ! Ο αμερικανός γκαρντ πέτυχε 7 από τους 14 συνολικά πόντους του στα πρώτα 3 λεπτά της 4ης περιόδου και μαζί με τον Κορωνίδη ο οποίος πήρε τη σκυτάλη με 2 συνεχόμενα τρίποντα, έστειλαν τη διαφορά στους 13 πόντους για τον Κεραυνό τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Κλειδί του αγώνα:

Την περιγράψαμε από πάνω. Ο Κεραυνός μπήκε φουριόζος στη τέταρτη περίοδο και πήρε τη διαφορά που του εξασφάλισε τη νίκη στο παιχνίδι.

Στάθηκε στο ύψος του:

Ολόκληρη η ΕΘΑ. Νομίζω πως η τελική διαφορά δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς η ομάδα της Έγκωμης ήταν μαχητική σε όλο το διάστημα του παιχνιδιού. Πλήρωσε το γεγονός ότι σαν ρόστερ, δεν έχει το ίδιο βάθος με την ομάδα του Στροβόλου, έτσι γνώρισε την ήττα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 37-38, 55-59, 73-93

ΕΘΑ (Γιώργος Μπιτζάνης): Χόλλιμον 9, Τζόνσον 8, Παναγιώτου 5, Μπρούκς 23 (4), Γούιτσε 13 (3), Χρίστου, Κωνσταντίνου 8 (2), Παπάμιχαηλ, Σταυρινίδης, Ταβάριον 7.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Νεοφύτου 2, Μπάρκερ 14 (2), Αμπουκάρ 23 (1), Παρκς 21, Ρος 11 (3), Μιχαήλ 9 (1), Κινγκ 5, Κορωνίδης 8 (2), Σκοτ.