Πέρασε στους “4” ο Αχιλλέας Καϊμακλίου

0

Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου ήταν ο μεγάλος νικητής κόντρα στην Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου, με 59-46, παίρνοντας το εισιτήριο για να συμμετέχει στα ημιτελικά του πρωταθλήματος Β’ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι πήραν αυτή τη νίκη χάρη στη πιεστική τους άμυνα κυρίως. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (32-28), ενώ μόλις 1 λεπτό πριν τη λήξη του, τραυματίστηκε ο Δαμιανού, ο πλέι μέικερ του Αγ. Αθανασίου.

Η ομάδα του Γιώργου Τεουλίδη ανέβασε τη πίεσή της για να εκμεταλλευτή το γεγονός ότι οι αντίπαλοί της έμειναν με μόνο έναν χειριστή της μπάλας και όταν αυτός κουράστηκε, ο Αχιλλέας άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά. Στην 4η περίοδο η Ένωση βρήκε τον τρόπο και επέστρεψε στο ματς, ρίχνοντας τη διαφορά στους 5, όμως ο Αχιλλέας έκανε ένα σερί 7-0 και κάπου εκεί κλείδωσε την νίκη-πρόκριση.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Λάμπρου με 18 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ από κοντά ήταν και ο Ιωάννου με 16. Στην ημιτελική φάση ο Αχιλλέας Καϊμακλίου θα αντιμετωπίσει τον Αχιλλέα Αγρού. Ο πρώτος αγώνας είναι προγραμματισμένος να γίνει την Κυριακή 3 Απριλίου στο γυμνάσιο της Παλιουριώτισσας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-11, 32-28, 46-36, 59-46

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Γ. Τεουλίδης): Κυριάκου, Λάμπρου 18 (4), Ανδρέου 7 (1), Ιωάννου 16, Λεμέσιος 5, Μακρής 8, Κουλεντής 2, Τσοχαταρίδης 3 (1).

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου (Γ. Παπαρές): Στυλλάς 7, Χριστοδουλίδης 2, Μανάσης 2, Χριστοφή 8, Κατσιαμίδης 3 (1), Χαμπή 2, Αχιλλίδης 2, Δαμιανού 5 (1), Π. Κωνσταντίνου 5, Α. Κωνσταντίνου 3, Αλεξάνδρου 7.