Phoenix MJ Basket Plus – ΑΕΛ 47-79: Επιβεβαίωση με εισιτήριο τελικού!

0

Όσο και αν το παιχνίδι, ήταν νοκ-άουτ, αλλά και ημιτελικός κυπέλλου, η ΑΕΛ είχε τον τίτλο του φαβορί πριν από το τζάμπολ και κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, τον επιβεβαίωσε και με το άκουσμα της κόρνας, τον… σφράγισε, μαζί με το εισιτήριο για την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου!

Για την αναμέτρηση που τελείωσε πριν από λίγο στο «Ν. Σολομωνίδης» όλα αυτά, ανάμεσα στον Phoenix MJ Basket Plus και στην ΑΕΛ, που έληξε με νίκη της (τυπικά φιλοξενούμενης) γαλαζοκίτρινης ομάδας, με σκορ 47-79.

Έτσι, για μιαν ακόμα φορά, οι δυο… υπερδυνάμεις της Κυπριακής Γυναικείας καλαθόσφαιρας, ΑΕΛ και Κεραυνός, θα διεκδικήσουν ένα ακόμα τρόπαιο, καθώς θα είναι οι αντίπαλοι στον τελικό!

Έχοντας για κύρια εκτελεστικά… όπλα, τις Ντιν και Παπαδούρη, η ΑΕΛ φρόντισε από τα αρχικά στάδια, να αποδείξει ότι δεν είχε… όρεξη για απρόοπτα!

Μετά το 13-22 στο 10λεπτο, οι γαλαζοκίτρινες προηγήθηκαν με 20-36 στο ημίχρονο και με βάση τη διαφορά δυνατοτήτων ανάμεσα στις δυο ομάδες, τα πράγματα ήταν δύσκολα για το Φοίνικα, παρά το ότι απέμενε ένα ολόκληρο ημίχρονο.

Με το επί μέρους σκορ, να είναι στο 13-22 κατά την 3η περίοδο (το ίδιο ακριβώς, όπως και στην πρώτη), η διαφορά ανέβηκε στους 25, στο 30` (33-58) και παρά τις προσπάθειες, της έμπειρης Έλενας Αντωνίου (22 πόντοι με 5 εύστοχα τρίποντα), η μοίρα του παιχνιδιού, ήταν ήδη προδιαγεγραμμένη.

Με σχετική ευκολία, η ΑΕΛ πήρε τη νίκη πρόκριση, με τελικό σκορ 47-79.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 13-22, 7-14, 13-22, 14-21.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 13-22, 20-36, 33-58, 47-79.

Phoenix MJ Basket Plus (Π. Κωνσταντίνου): Εβδοκίμοβα 6, Μιχαλάκη 4, Καραγιάννη 6, Χ`Ανδρέου, Αντωνίου 22 (5), Κουλουντή 2, Μιχαήλ 3 (1), Θεότη 4, Οδυσσέως, Χριστοφόρου.

ΑΕΛ (Γ. Παλάλας): Παπαδούρη 16 (2), Στ. Κόνιαλη 5, Στυλιανίδη 8 (2), Μαυρουδή 7 (1), Ντιν 25 (3), Φτερούδη, Κυριάκου 3, Αντωνίου 3 (1), Μιχαήλ 6, Σκάσκοβα, Κ. Κόνιαλη 6.