Phoenix MJ Basket Plus – ΕΝΑΔ 50-38: Εύκολη επικράτηση για τις “κοκκινόμαυρες”!

0

Με νίκη για το Phoenix MJ Basket Plus, ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, η αναμέτρηση που έγινε στο “Ν. Σολομωνίδης”, για την 5η αγωνιστική της πρώτης φάσης, στο Γυναικείο Πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 50-38.

Αυτή, ήταν και η πρώτη φετινή επιτυχία για το Phoenix MJ Basket Plus, τη στιγμή που το συγκρότημα του Αγίου Δομετίου, παραμένει χωρίς νίκη.

Πάντως για την ΕΝΑΔ, εμφανέστατη ήταν η απουσία της Μπράουν και έτσι, η κυανόλευκη ομάδα έχασε μεγάλο μέρος της δυναμικής της, καθώς αγωνίστηκε χωρίς ξένη παίκτρια.

Το παιχνίδι

Αναφορικά με το παιχνίδι, η ομάδα της Λεμεσού απέκτησε από το ξεκίνημα ένα σημαντικό προβάδισμα και έτσι στο 10` προηγήθηκε με 21-5. Πάνω σε αυτήν τη διαφορά, το Phoenix MJ Basket Plus “έκτισε” κατά τη 2η περίοδο, όπου το παιχνίδι πήγε σε έναν πιο αργό ρυθμό και ενώ με την ολοκλήρωση της, το σκορ πήγε στο 34-13.

Στην 3η περίοδο, η ΕΝΑΔ με πιεστική άμυνα, περιόρισε στους 4 μόλις πόντους την αντίπαλο της, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει σε αισθητό βαθμό. Έτσι στο 30`, το σκορ πήγε στο 38-25.

Το Phoenix MJ Basket Plus είχε σαφές προβάδισμα για τη νίκη και χάριν στο σκοράρισμα της Εβδοκίμοβα (φωτογραφία) και της Σωκράτους, τελικά την εξασφάλισε με τελικό σκορ 50-38.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 21-5, 13-8, 4-12, 12-9.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 21-5, 34-13, 38-25, 50-36.

Phoenix MJ Basket Plus (Ν. Μπιέντοφ): Εβδοκίμοβα 18, Μιχαλάκη 4, Καραγιάννη 6, Σωκράτους 12, Αντωνίου 6 (1), Θεότη 2, Καπάταη, Κόνιαλη 2, Οδυσσέως.

ΕΝΑΔ (Τ. Μιραλλάης): Κουζάλη 12, Γουάφα 2, Χ. Καλιάνου 9 (3), Μ. Καλιάνου 9, Φραγκέσκου 4, Τσολιά, Στούππενου.