Phoenix MJ Basket Plus – Κεραυνός 51-71: Συνεχίζει το… κυνήγι!

0

Επιβεβαιώνοντας τον ορισμό του φαβορί, στο εκτός έδρας παιχνίδι για τη 12η αγωνιστική στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος Γυναικών, ο Κεραυνός πέρασε νικηφόρα από το «Ν. Σολομωνίδης», όπου επικράτησε του Phoenix MJ Basket Plus με 71-51 και έτσι, συνεχίζει το… κυνήγι της 2ης θέσης, όπου έχει για αντίπαλο την Ανόρθωση!

Παιχνίδι

Ο Κεραυνός έκτισε τη νίκη, κατά το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης, καθώς στο πρώτο μισό, η ομάδα του Φοίνικα, έχοντας καλή απόδοση και δυνατή άμυνα, κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ.

Στο ημίχρονο, ο Κεραυνός είχε προηγηθεί με 25-31, αλλά με ένα επί μέρους σκορ 9-20 στην 3η περίοδο, ανέβασε τη διαφορά στους 17 (34-51) και από εκεί και πέρα, τα πράγματα δεν ήταν και τόσο δύσκολα για τις νικήτριες.

Ωστόσο, πρέπει να μνημονευθεί η πολύ καλή εμφάνιση των νεαρών (κυρίως) παικτριών της γηπεδούχου.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 10-15, 15-16, 9-20, 17-20.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 10-15, 25-31, 34-51, 51-71.

Phoenix MJ Basket Plus (Π. Κωνσταντίνου): Εβδοκίμοβα 15 (2), Θεότη, Καραγιάννη 2, Οδυσσέως 7 (2), Αντωνίου 9 (3), Κουλουντή, Χ`Ανδρέου 2, Αγαθοκλέους 8 (2), Σωκράτους 8 (2), Χριστοφόρου.

Κεραυνός (Χ. Στυλιανίδης): Νικολάου 2, Αθανασίου 4, Έιβερι 12 (2), Ρουσσάκη 7 (1), Θεολόγου 9, Κοντού 4, Νικόλα 9, Κωνσταντίνου 13, Χριστοδούλου 11.