Ποιοι είναι οι πρωταθλητές των σχολικών…

0

Το πρωί της Παρασκευής 19 Φεβρουαρίου 2016 πραγματοποιήθηκαν οι δύο τελικοί για τα σχολικά πρωταθλήματα. Στην κατηγορία των Ανδρών το Λανίτειο Λύκειο επικράτησε στον τελικό του Λυκείου Κύκκου Β’ με 66-60 ενώ στην κατηγορία των Γυναικών νικήτρια ήταν η ομάδα του Λυκείου Κύκκου Β’ απέναντι στο Λύκειο Μακαρίου Πάφου με 55-47.

Τελικός Σχολικού Πρωταθλήματος Ανδρών
Λύκειο Κύκκου Β’ – Λανίτειο Λύκειο 60-66

Το Λανίτειο Λύκειο Λεμεσού ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό του σχολικού πρωταθλήματος, επικρατώντας του Λυκείου Κύκκου Β’ με 66-60. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό καθ’ όλη την διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να είναι κυρίως ισοδύναμες και να τα δίνουν όλα μέχρι τέλους για την νίκη. Η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε με 13-11 με το τέλος της πρώτης περιόδου, όμως το Λύκειο Κύκκου Β’ έκανε την ανατροπή και πήρε αυτό προβάδισμα με 22-21 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο όμως το Λανίτειο Λύκειο ήταν ανεβασμένο και πήρε εκ νέου προβάδισμα με 42-38, καταφέρνοντας με το τέλος της αναμέτρησης να πάρει την νίκη με 66-60. Κορυφαίος του παιχνιδιού ο καλαθοσφαιριστής του Λανίτειο Λυκείου, Πόλυς Ηλιάδης με 23 πόντους, ενώ από το Λύκειο Κύκκου Β’ ξεχώρισε ο Μιχάλης Μύθιλλος με 28 πόντους.

Λύκειο Κύκκου Β’ (Ν. Λαμπρίας)

Κουσαρίδης 2, Μύθιλλος 28 (3), Σαμουήλ 15 (2), Πετρίδης, Πουλλίτας, Ματθαίου 6, Παναγιώτου 4, Χρίστου, Πατσαλής 5.

Λανίτειο Λύκειο (Ν. Ηλιάδης)

Αχιλλέως 13, Σωφρονίου 13, Ηλιάδης 23 (3), Ασημακόπουλος 2, Δημοσθένους 9 (1), Κωνσταντίνου, Ελευθερίου, Παπαϊωάννου 6.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-13, 22-21, 38-42, 60-66

Τελικός Σχολικού Πρωταθλήματος Γυναικών
Λύκειο Κύκκου Β’ – Λύκειο Μακαρίου Πάφου 55-47

Νικήτρια στον μεγάλο τελικό του Σχολικού Πρωταθλήματος Γυναικών ήταν η ομάδα του Λυκείου Κύκκου Β’ που επικράτησε του Λυκείου Μακαρίου Πάφου με 55-47. Στο μεγαλύτερο διάστημα του το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με την ομάδα της Πάφου να προηγείται με 14-11 στην πρώτη περίοδο. Στην συνέχεια όμως η ομάδα του Κύκκου Β’ ανέβασε στροφές και έκανε την ανατροπή, παίρνοντας προβάδισμα με 27-24 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Το προβάδισμα το διατήρησε και στην συνέχεια του αγώνα με το σκορ να φθάνει στο 40-34 με το τέλος της τρίτης περιόδου και στο 55-47 με την ολοκλήρωση του αγώνα. Κορυφαία για το Λύκειο Κύκκου Β΄ η Ιωάννου με 19 πόντους, ενώ από την ομάδα της Πάφου ξεχώρισε η Παπαϊωάννου με 12 πόντους.