Πήραν το ντέρμπι με τρομερό Αναστασιάδη οι Παλαίμαχοι Αχιλλέα!

0

Παρότι το Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα Λευκωσίας μόλις ξεκίνησε, άπαντες ζουν και αναπνέουν για τα μεγάλα ντέρμπι που θα ανεβάζουν το ενδιαφέρον στα ύψη.

Η πολύ δυνατή ESOBGA, που και πέρυσι ήταν φιναλίστ, χάνοντας στα… σημεία τον τίτλο από τη NIVEA, αντιμετώπισε τους εξαιρετικά ενισχυμένους Παλαίμαχους Αχιλλέα / Cyprusbasket.net, οι οποίοι έφτασαν στην επικράτηση στο σπουδαίο ματς με 73-60!

Το τελικό σκορ παραπέμπει σε παράσταση για έναν ρόλο, όμως στην πραγματικότητα είδαμε ένα φοβερό ντέρμπι για πάνω από τρία δεκάλεπτα, όμως στο τέλος πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Γιώργος Αναστασιάδης και με τέσσερα τρίποντα στα πρώτα λεπτά την τέταρτης περιόδου, άλλαξε τις ισορροπίες και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του, συμπληρώνοντας την ήδη εξαιρετική του εμφάνιση, φτάνοντας συνολικά τους 32 πόντους με 8 εύστοχα τρίποντα!!!

Από κοντά του και ο σπουδαίος Νικόλας Παπαδόπουλος, ο οποίος σκόραρε σε ρυθμούς πολυβόλου και παράλληλα αξιοποιούσε ιδανικά τους συμπαίκτες του. “Κολόνα” ήταν κοντά στο καλάθι ο Δημήτρης Μουκτάρης με παλικαρίσια καλάθια και σημαντικά ριμπάουντ, ενώ ουσιαστική προσφορά είχαν οι Γιώργος Γεωργίου, Σωκράτης Σωκράτους και Λώρης Στυλιανού.

Η ESOBGA από την άλλη είχε σε εξαιρετική κατάσταση τους Αλέξη και Νικόλα Παναγιώτου, οι οποίοι έδιναν ρυθμό και παράλληλα… παραβίαζαν όποτε μπορούσαν την αντίπαλη άμυνα, με τον Δημήτρη Μακρή να κάνει τη διαφορά τόσο από μακρινή, όσο και από κοντινή απόσταση. Πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Μαντζας, Φλόρεντ και Ράιτ.

Στα πρώτα λεπτά, οι παίκτες του Βασίλη Κούνα έπαιξαν πιεστική άμυνα και πήραν μια διαφορά έξι πόντων (23-17 στο 12′), την οποία παρά την καλή τους παρουσία δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν, καθώς οι αντίπαλοί τους έβρισκαν πολλές λύσεις ιδίως από την περιφέρεια με σημαντικά τρίποντα (12 στο σύνολο) και σταδιακά η ροή του αγώνα άλλαξε, μέχρι να έρθει το τελικό σκορ με την “υπογραφή” του τεράστιου Αναστασιάδη στο φινάλε.