Κ18: Πήρε το ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ

0

Ολοκληρώθηκε η 20η αγωνιστική για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας. Τέσσερις ήταν οι αναμετρήσεις που έγιναν με τους ΑΕΛ, Αστέρα Μέσα Γειτονιάς, ΕΘΑ και ΑΠΟΕΛ να παίρνουν τις νίκες κόντρα σε Εθνική Κ16, Ζήνωνα, ΑΠΟΠ και Απόλλωνα αντίστοιχα.

Την νίκη κόντρα στον Α.Ο. Αραδίππου πήρε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου χωρίς την διεξαγωγή αγώνα, ενώ ρεπό για την αγωνιστική είχε ο Κεραυνός.

ΑΕΛ – Εθνική Κ16 57-42

Την ήττα με 57-42 γνώρισε η Εθνική Κύπρου Κ16 από την ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ προηγήθηκε με 20-14, με την ομάδα της Λεμεσού να φέρνει την διαφορά στους εννέα (33-24) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Εθνική μείωσε την διαφορά στους τρεις πόντους σε 43-39 στην τρίτη περίοδο, με την ΑΕΛ να ανεβάζει στροφές στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ανοίγοντας την διαφορά στους δεκαπέντε πόντους (57-42). Κορυφαίος του αγώνα ο Π. Παπαϊωάννου με 17 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 33-24, 43-39, 57-42

ΑΕΛ (Π. Αντωνίου)

Λυσιώτης, Αρμένης, Μάρκου 2, Ιωαννίδης 11 (1), Μονιάτης 15 (1), Καρυόλαιμος 6, Ρ. Παπαϊωάννου 6, Παππούς, Πότσης, Π. Παπαϊωάννου 17.

Εθνική Κ16 (Μ. Μιχαήλ)

Γεωργιάδης, Παφίτης 3 (1), Ηλιάδης 14 (4), Παπαλουκάς 2, Ιασωνίδης 5 (1), Τέγγερης 3 (1), Χατζηιωάννου 5, Αλεξάνδρου 4, Ιωαννίδης, Χριστούδιας, Βασιλείου 6.

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς – Ζήνωνας 67-47

Την εντός έδρας νίκη κόντρα στον Ζήνωνα πέτυχε ο Αστέρας, επικρατώντας με 67-57. Από την έναρξη του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν ελαφριά υπεροχή μέσα στο παρκέ, καταφέρνοντας με την πάροδο του χρόνου να δημιουργήσουν διαφορά στο σκορ, και στο τέλος να φύγουν με την νίκη με 67-47. Κορυφαίος του αγώνα ο Αθανασίου με 18 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 35-22, 49-34, 67-47

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς (Φ. Καπουτσής)

Φοινιώτης, Ασημακόπουλος 5, Ελευθερίου 2, Αλεξάνδρου 5, Αχιλλέως 1, Μπούτρος 10, Χαριλάου 5, Γεωργίου 3, Δημοσθένους 9, Αχιλλέως 2, Αθανασίου 18 (2), Αντωνίου 7.

Ζήνωνας (Ι. Στάνκοβιτς)

Πέτροβ 8, Ζιαπέρ 6 (2), Κωστένογλου 8 (1), Στυλιανού 4, Κυριάκου 2, Καρβούνης 10 (1), Παναϊντέ 5, Χριστοφίδης 4, Κουνή.

ΑΠΟΕΛ – Απόλλων 65-63

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα. Η ομάδα της Λευκωσίας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 15-5 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού μείωσαν σε 29-24 μέχρι το ημίχρονο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 47-47 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν όμως πιο συγκεντρωμένος στην τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας να αποδράσει με την νίκη με 65-63. Αυτή ήταν η 2η ήττα του Απόλλωνα στο πρωτάθλημα, που παραμένει στην 1η θέση με 34 βαθμούς. Δύο βαθμούς πιο κάτω με αγώνα λιγότερο είναι ο ΑΠΟΕΛ. Κορυφαίος του αγώνα ο Ντούκαν με 28 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-5, 29-24, 47-47, 65-63

ΑΠΟΕΛ (Λ. Σιακαλλής)

Κανταρτζής 9, Μύθιλλος 14, Χαριδήμου 11, Φιλίππου 8, Ντούκαν 18 (2), Χρίστου, Ζαβός 1, Κυριακίδης 4.

Απόλλων (Λ. Αντωνίου)

Μακρυγιάννης 12 (2), Ηλιάδης 3 (1), Χατζηκτωρής 7, Κανένος 3, Κωνσταντίνου, Βιράρτη 21 (2), Παναγίδης 4, Σουλεϊμάν 9, Πανάρετος 4.

ΑΠΟΠ – ΕΘΑ 54-66

Απέδρασε με το διπλό από την Πάφο η ΕΘΑ, που νίκησε τον τοπικό ΑΠΟΠ με 66-54. Η ομάδα της Έγκωμης πήρε μικρό προβάδισμα τριών πόντων από την πρώτη περίοδο (16-13), καταφέρνοντας να αυξήσει την διαφορά στους έξι μέχρι το ημίχρονο, με το σκορ να φθάνει στο 31-25 υπέρ της. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν γκάζι» και έφεραν την διαφορά στους δεκατρείς (50-37), για να πάρουν στο τέλος την νίκη με τελικό σκορ 66-54. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Παναγίδης με 23 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 25-31, 37-50, 54-66

ΑΠΟΠ (Α. Δημητρίου)

Αλεξάνδρου 13 (2), Ευαγόρου 4, Ζαχαρία 2, Κούλουμος 10, Χ. Αρέστη 12 (2), Κόλιαρος, Μπερόσπι 7 (1), Αθανασίου, Φ. Αρέστη, Χριστοφόρου, Σασάκαρος 6.

ΕΘΑ (Κ. Εγγλέζος)

Κωνσταντινίδης, Λεοντιάδης, Σέππος 22 (2), Κοντόπυργος 2, Παναγίδης 23 (2), Κατσουρής 3, Κουλλαπής 8 (1), Γιάγκου 8.

Ε.Ν. Παραλιμνίου – Α.Ο. Αραδίππου 20-0

Λόγω αποχώρησης του Α.Ο. Αραδίππου από το πρωτάθλημα, η Ένωση Νέων Παραλιμνίου πήρε την νίκη με 20-0.