Πήρε το Super Cup Γυναικών ο Κεραυνός

6

Την κατάκτηση του ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ Γυναικών 2018 πανηγυρίζει ο Κεραυνός, ο οποίος επικράτησε το απόγευμα της Κυριακής (14/10) της Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ με 78-25, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Λευκόθεο.

Η ομάδα του Στροβόλου ήταν καλύτερη καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και πέτυχε μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίες του αγώνα ήταν οι Σοφία Θεολόγου (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Ζώη Αθανασίου (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Ο Κεραυνός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, καταφέρνοντας με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου να προηγηθεί με 21-8. Μέχρι το 15’ το σκορ οδηγήθηκε στο 30-8, ενώ με το φινάλε του ημιχρόνου οι «ερυθροκίτρινες» σημείωσαν οκτώ ακόμα πόντους (38-8).

Βελτιωμένη παρουσιάστηκε η ΕΝΑΔ στην Γ’ περίοδο, με τον Κεραυνό ωστόσο να διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το τέλος της περιόδου βρήκε την ομάδα του Στροβόλου να προηγείται με 53-21. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός ήταν ξανά ανώτερος, καταφέρνοντας με την λήξη του αγώνα να πάριε την νίκη με τελικό σκορ 78-25.

Δεκάλεπτα: 21-0, 38-8, 53-21, 78-25