Πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο

0

Ο Κωνσταντίνος Μελάγιες γράφει για όσα είδε στην πρώτη επίσημη αναμέτρηση του Κεραυνού κόντρα στους Μπάκεν Μπερς

Μπήκαμε και επισήμως στη νέα σεζόν αφού ο Κεραυνός έδωσε το πρώτο επίσημο παιχνίδι του για τα προκριματικά του BCL. Η κυπριακή ομάδα δεν τα κατάφερε κόντρα στους Μπάκεν Μπερς και πλέον όλα δείχνουν πως δε θα συνεχίσει στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Πριν πούμε το οτιδήποτε για το συγκεκριμένο παιχνίδι να αναφέρω πως θεωρώ άδικο οποιοδήποτε συμπέρασμα σχετικά με την ομάδα από το πρώτο κιόλας ματς της. Δε γίνεται να κρίνουμε τη δουλειά του coach Λειβαδιώτη από το πρώτο ματς της σεζόν. Όσα λοιπόν ακολουθούν έχουν να κάνουν μόνο με τον συγκεκριμένο αγώνα. Ο Κεραυνός μπήκε πολύ άσχημα στο παιχνίδι. Δεν ξέρω αν για αυτό ευθύνεται κάποιας μορφής άγχους ή πνευματική ανετοιμότητας. Σε ματς που αναζητάς την πρόκριση δε γίνεται να δέχεσαι 28 πόντους στην πρώτη περίοδο, ούτε 52 στο ημίχρονο.

Κακές επιστροφές στην άμυνα, δεν έβαζαν το σώμα τους στα drive των των Δανών και με απλά λόγια όποιος ήθελε σκόραρε. Λογική η διαφορά πόντων στο πρώτο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο είδα άλλον Κεραυνό, διαφορετικό και φυσικά καλύτερο. Η αλλαγή της εικόνας οφείλεται σε δύο στοιχεία. Στη βελτιωμένη άμυνα και στις γρήγορες πάσες στην επίθεση. Μέσω της άμυνας απέκτησαν ψυχολογία, πήραν τα αμυντικά ριμπάουντ και αυτό βοήθησε και στην άλλη πλευρά του παρκέ. Με πολλές και κυρίως γρήγορες πάσες η μπάλα μετακινούνταν από τη μία πλευρά στην άλλη και ταυτόχρονα μετακινούνταν και οι αντίπαλοι αμυντικοί. Αυτομάτως δημιουργήθηκαν ρήγματα και βρήκε χώρο δράσης ο Κινγκ.

Ο Κεραυνός θα μπορούσε να πάει με ακόμη μικρότερη διαφορά στη ρεβάνς, αλλά δεν μπήκε συγκεντρωμένος στη τελευταία περίοδο. Δέχτηκε αρκετούς πόντους στα πρώτα 2:30 λεπτά ενώ δεν χρησιμοποίησε σωστά τα ομαδικά φάουλ. Χαρακτηριστικά τα δύο πρώτα φάουλ των παικτών του Κεραυνού, πρόσφεραν βολές στον αντίπαλο.

ΥΓ: Περίμενα περισσότερο κόσμο. Ειδικά η εικόνα στο τζάμπολ ήταν άσχημη αν και στη συνέχεια μπήκε κόσμος στο γήπεδο.