Πολύ καλή η Εθνική, επικράτησε και της Εσθονίας!

0

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, η Εθνική Κύπρου επικράτησε και της Εσθονίας με 72-64 για το φιλικό τουρνουά που διεξήχθη στη Λευκωσία. Με κύριο γνώμονα την πιεστική της άμυνα και εκμεταλλευόμενη τα λάθη που έκανε η αντίπαλός της, πήρε προβάδισμα από νωρίς στο παιχνίδι και δεν το έχασε μέχρι το τέλος.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη σε τρία παιχνίδια για την Εθνική μας στη φιλική διοργάνωση και η εμφάνισή της στο σύνολο, κρίνεται ικανοποιητική. Στο παιχνίδι με τους Εσθονούς ξεχώρισε ο τρομερός Κινγκ με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ (είχε και 8/8 βολές!), ο Παντούρης με 16 πόντους και 6 ασίστ και ο Θεοχαρίδης με 13 πόντους (3/4 τρίποντα).

Αν και πήγε να τα χαλάσει στο τέλος, καθώς χάθηκε μια διαφορά που άγγιξε τους 20 πόντους (61-42 στην αρχή της τέταρτης περιόδου), τελικά η ψυχραιμία των Παντούρη και Κινγκ έδωσαν την νίκη. Πολύ σημαντικό στοιχείο το γεγονός πως η Εθνική πέτυχε 28 πόντους από τα λάθη των Εσθονών.

Ο αγώνας:

Με μία ελεύθερη βολή του Ιάκωβου Παντελή η Κύπρος ξεκίνησε το παιχνίδι κόντρα στην Εσθονία, η οποία στην συνέχεια με πέντε πόντους του Βάιντεμαν πήρε προβάδισμα με 5-1. Ωστόσο η Εθνική μας ομάδα ήταν εντυπωσιακή στην συνέχεια και μέχρι το 7′ σημείωσε δεκαέξι σερί πόντους και πήρε προβάδισμα με 17-5. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την χώρα μας να προηγείται με 20-13. Η Εσθονία ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας στο σκορ σε 23-19 με την συμπλήρωση δύο λεπτών. Η Κύπρος ωστόσο παρέμεινε συγκεντρωμένη, με το σκορ να είναι στο 28-22 στο 15′. Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Παναγιώτη Γιανναρά έφερε την διαφορά στους δέκα (35-25) όμως η Εσθονία σημείωσε δύο ακόμα πόντους πριν το φινάλε του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε την Κύπρο να προηγείται με 35-27.

Σαφώς ανεβασμένη ήταν η χώρα μας στην τρίτη περίοδο, που από νωρίς έλεγξε το παιχνίδι και στο 23′ ήταν μπροστά στο σκορ με έντεκα πόντους διαφορά (42-31). Η υπεροχή από τους Κύπριους διεθνείς συνεχίστηκε μέχρι και την ολοκλήρωση της περιόδου, με την χώρα μας να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με δεκατρείς πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου με 55-42. Διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα στην τέταρτη περίοδο. Η Κύπρος προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την διαφορά που δημιούργησε προηγουμένως στο σκορ, για να μπορέσει να κλειδώσει την νίκη ενώ από την άλλη η Εσθονία πάλεψε το παιχνίδι, μειώνοντας στο σκορ και κυνηγώντας μέχρι το τέλος στην νίκη. Μάλιστα δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης οι Εσθονοί μείωσαν σε 63-52 . Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ωστόσο πιο συγκεντρωμένο και στο τέλος επικράτησε με τελικό σκορ 72-64.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Άντονι Κινγκ με 18 πόντους (6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Γρηγόρης Παντούρης που σημείωσε 16 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Γιώργος Θεοχαρίδης που σημείωσε 13 πόντους (3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 27-35, 42-55, 64-72

Εθνική Εσθονίας (Τιτ Σοκ): Βάιντεμαν 16 (3), Λάανε 10 (2), Σοκ 5, Παασόχα 5, Κίντους 13 (3), Ντόρμπεκ, Κάγιουπανκ 8, Κίτσινγκ 3, Ρ. Ράαντικ 4, Χάλλικ.

Εθνική Κύπρου (Παναγιώτης Γιανναράς): Λοϊζίδης 1, Κινγκ 18, Μιχαήλ, Πηλαβάς, Τρισόκκας 2, Κοιλαράς, Κορωνίδης 3 (1), Παντούρης 16 (2), Θεοχαρίδης 13 (3), Κασκίρης 4, Παντελή 7 (1), Στυλιανού 8 (2).