Πουέρτο Ρίκο – Τυνησία 67-64: Στους «16» δια χειρός Μπράουν

0

Στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου βρίσκεται από σήμερα το Πουέρτο Ρίκο, που επικράτησε της Τυνησίας με 67-64, χάρη σε τρίποντο του Μπράουν στα 5” για το τέλος.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό από το ξεκίνημα του αγώνα, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς κατοχή, ένα καλάθι του Ρολ όμως στην εκπνοή της πρώτης περιόδου διαμόρφωσε το 19-18. Το Πουέρτο Ρίκο διατηρούσε το προβάδισμα, δίχως όμως να μπορεί να ανοίξει τη διαφορά, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 38-32. Το παιχνίδι παρέμεινε αμφίρροπο στην τρίτη περίοδο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ανοίξει τη διαφορά.

Οι Βορειοαφρικανοί όμως έκαναν επιμέρους σκορ 14-23 και βρέθηκαν στο +3 μετά από 30 λεπτά αγώνα (52-55). Ένα μικρό σερί 5-0 του Πουέρτο Ρίκο έφερε απόλυτη ισορροπία στο ματς, με τον Μπράουν να πετυχαίνει τρίποντο στα 5” για το τέλος και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του με 67-64.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ρενάλντο Μπάλκμαν με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 τάπες, με τον Νταβίντ Χουέρτας να ακολουθεί με 10 πόντους. Από την άλλη, για την Τυνησία ξεχώρισαν οι Αμπάντα και Μεϊρί με 14 πόντους έκαστος, με τον Μάικλ Ρολ να ακολουθεί με 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-18, 38-32, 52-55, 67-64