Προμηθέας – Ανδόρα 66-80: Στο Top-16 από την τέταρτη θέση

0

Ο Προμηθέας Πατρών ηττήθηκε από την Ανδόρα με σκορ 66-80, τερμάτισε τέταρτος στο Group A του EuroCup και πλέον στρέφεται στο Top-16 (2/1 – 6/2).

Ο αρχικός στόχος της πρόκρισης στις 16 καλύτερες ομάδες του EuroCup είχε επιτευχθεί προ καιρού για τον Προμηθέα Πατρών που διεκδικούσε το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στις τελευταίες αγωνιστικές της regular season.

Εν τέλει οι Πατρινοί τερμάτισαν στην τέταρτη θέση με ρεκόρ 6-4, με τον Μάκη Γιατρά να δίνει χρόνο συμμετοχής στους πιτσιρικάδες ΜαντζούκαΚουρουπάκηΜπαζίνα και Καφέζα στην τελευταία περίοδο του αγώνα με τους Ισπανούς. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ τους 36-35 ωστόσο η Ανδόρα επέβαλε τον ρυθμό της στη συνέχεια κι έφυγε με το «διπλό» από το «Δ. Τόφαλος».

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα του Προμηθέα που μέτρησε 3/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 4 λάθη στην πρώτη περίοδο που ολοκληρώθηκε στο 16-19 για την Ανδόρα.

Η ομάδα του Γιατρά βρήκε ρυθμό στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-35 όμως η συνέχεια ανήκε στους Ισπανούς. Ο Γιοβέτ έκανε το 46-54 στο 24’ κι έφτασε τους 10 πόντους με 5/5 δίποντα. Η Ανδόρα προηγήθηκε με διψήφια διαφορά με 3/3 βολές του Νταβίντ Γέλινεκ (51-62), διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 66-80.

Tα δεκάλεπτα: 16-19, 36-35, 51-59, 66-80.