Προμηθέας – Περιστέρι Winmasters 67-61: Μαυροκεφαλίδης και τελικός!

0

Ο Προμηθέας πέρασε για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδος, αφού επικράτησε 67-61 του Περιστερίου, με τον Μαυροκεφαλίδη να κάνει… όργια (26 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Στον πρώτο τελικό Κυπέλλου της ιστορίας του θα παίξει ο Προμηθέας (περιμένει ΑΕΚ ή Διαγόρα Δρυοπιδέων).

Οι Πατρινοί επικράτησαν με 67-61 του Περιστερίου, έχοντας τον Μαυροκεφαλίδη σε μεγάλη μέρα.

Ο Λουκάς είχε 26 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ μέτρησε τους 15 εκ των 17 πόντων της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο.

Καλό ματς έκανε ο Αγραβάνης με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 13 με 4 ριμπάουντ είχε ο Κατσίβελης.

Στον αντίποδα 14 είχε ο Μορέιρα και 13 ο Χάτσερ.

Το ματς

Oι 2 ομάδες μπήκαν αγχωμένες στο ματς και το σκορ ήταν στο 3-2 στο 4′, χάρη στα καλάθια του Μαυροκεφαλίδη και του Μόουζες. Ο Μορέιρα έβαλε μπροστά το Περιστέρι με το καλάθι του για το 8-10 στο 6′, με τον Μαυροκεφαλίδη να έχει όλους τους πόντους του Προμηθέα και να ισοφαρίζει σε 10-10. στο 7′. Ο ψηλός των Πατρινών είχε τους 15 εκ των 17 της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο (17-16).

Αγραβάνης και Μαυροκεφαλίδης έκαναν το 31-26 στο 15′, αλλά ο Σκορδίλης με φοβερό καλάθι έκανε το 31-30, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Οι δυο αντίπαλοι τα έσπασαν στα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, αφού οι γηπεδούχοι είχαν 3/16 και οι φιλοξενούμενοι 3/12.

Το Περιστέρι προηγήθηκε μ ε 31-36 χάρη στον Μορέιρα. Ο Χολ έκανε το 40-38 για τους Πατρινούς. Ο Αγραβάνης έγραψε το 49-40 με τον Αγραβάνη στο 27′, με τον Φίλερ να κάνεΙ το 52-41. Η ομάδα του Παπανικολόπουλου αντέδρασε και με τον Χάτσερ μείωσε σε 52-47 στο 30′.

Ο Αγραβάνης έκανε το 59-47 στο 34′, με τον Γκρέι να γράφει το 61-51 με τρίποντο. Ο Χ’ατσερ μείωσε σε 63-55. Κατσίβελης έγραψε το 65-57 στο 39′. Ο Γκρέι αστόχησε σε τρίποντο στα 40 δευτερόλεπτα και η νίκη του Προμηθέα κλείδωσε.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας είχε παραπάνω ασίστ (17 αντί 10), διαχειρίστηκε άψογα το ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, ενώ είδε τον Μαυροκεφαλίδη να κάνει… παπάδες.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μαυροκεφαλίδης έκανε ματσάρα με 26 πόντους και 7 ριμπάουντ, οδηγώντας την ομάδα του στον τελικό.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Αγραβάνης με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και πολύ καλό 2ο ημίχρονο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκρέι είχε 5 πόντους με 2/7 σουτ και δεν βοήθησε.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Γκρέι αστόχησε στα 40 δευτερόλεπτα με το σκορ στο 65-57 και το ματς τελείωσε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα ο Προμηθέας, το 5/22 τρίποντα, τις 12/20 βολές και το κακό ξεκίνημα στο 4ο δεκάλεπτο το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-30, 52-47, 67-61