Πρωταθλητής Κ14 Γυναικών Περιφερειακού το ΝΒΑ BC

0

Το ΝΒΑ BC είναι η ομάδα που κατέκτησε το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών Κ14, στην περιφερειακή κατηγορία, μετά την επικράτηση του στο δεύτερο παιχνίδι κόντρα στον ΑΠΟΠ με 36-23. Θυμίζουμε πως στο πρώτο παιχνίδι που έγινε στην Πάφο, ο ΑΠΟΠ είχε νικήσει με 28-25, και το ΝΒΑ BC αφού επικράτησε με διαφορά μεγαλύτερη αυτής του πρώτου αγώνα κατέκτησε τον τίτλο.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι το ΝΒΑ BC που προηγήθηκε με 11-2 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ μέχρι το ημίχρονο η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ ανέβηκε στους δεκαέξι πόντους (22-6). Ο ΑΠΟΠ μπήκε ανεβασμένος στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε την διαφορά στους επτά (24-17). Το ΝΒΑ BC ήταν όμως καλύτερο στην τέταρτη περίοδο και στο τέλος πήρε την νίκη με τελικό σκορ 36-26. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Μακρή με 14 πόντους, ενώ από τον ΑΠΟΠ διακρίθηκε η Παπαλλά με 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-2, 22-6, 24-17, 36-23