Πρωταθλητής το Κ.Ν. Αγίου Νικολάου (pic)

0

Το Κέντρο Νεότητας Αγίου Νικολάου κατέκτησε το πρωτάθλημα για την αγωνιστική περίοδο 2016-17 για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Β2 Κατηγορίας, όπου επικράτησε και στον δεύτερο τελικό της Ένωσης Νέων Αγίου Αθανασίου με 58-55. Στον πρώτο τελικό το Κ.Ν. Αγίου Νικολάου είχε επικρατήσει στην έδρα του με 78-42.

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα μέχρι τέλους στον δεύτερο τελικό που πραγματοποιήθηκε στο Λύκειο Λινόπετρας. Οι γηπεδούχοι μάλιστα είχαν για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα το προβάδισμα. Με το τέλος της Α’ περιόδου ήταν μπροστά με 13-9, ενώ το σκορ στο ημίχρονο ήταν στο 33-27.

Η ομάδα του Αγίου Αθανασίου διατήρησε το προβάδισμα της και με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όπου παρέμεινε μπροστά στο σκορ με 48-43. Στην Δ’ περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον ρυθμό τους, καταφέρνοντας να πετύχουν την ανατροπή και στο τέλος να πάρουν την νίκη με 58-55, κατακτώντας έτσι το πρωτάθλημα και κερδίζοντας την άνοδο τους στην Β1 Κατηγορία για την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Αλεξάνδρου με 16 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-9, 33-27, 48-43, 55-58

Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου (Γιώργος Παπαρές)

Αχιλλίδης 2, Π. Κωνσταντίνου 2, Χριστοδουλίδης 2, Καρή 3, Αντωνίου 8, Νικολάου 3 (1), Α. Κωνσταντίνου 17 (3), Θεοφάνους 12, Κολτσίδας 4, Γεωργίου, Πολυκάρπου 2.

Κέντρο Νεότητας Αγίου Νικολάου (Γιώργος Κωνσταντίνου)

Αλεξάνδρου 16, Αγγόνας 9, Σιλβέστρος, Ξυστούρης, Στύλλας 12 (2), Χριστοφή 3 (1), Δαμιανού 9, Χριστοδούλου, Δαμιανού 9.