Πρωταθλητής Β2 Ανδρών ο Άτλαντας

256

Την κατάκτηση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β2 Ανδρών πανηγυρίζει ο Άτλαντας, ο οποίος επικράτησε δύσκολα με 53-52, έπειτα από παράταση, της Pagecorp Group Ένωσης Νέων Αγίου Αθανασίου στη Λεμεσό, κάνοντας το 2-0 στην σειρά και φθάνοντας στον τίτλο και στην άνοδο στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 της ερχομένης αγωνιστικής περιόδου.
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Άτλαντα να προηγείται με 12-11. Στην συνέχεια η ΕΝΑΑΘ ήταν καλύτερη και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου είχε προηγηθεί με 24-16.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άτλαντας κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους δύο (35-33) και μέχρι το τέλος της δ’ περιόδου ισοφάρισε σε 47-47, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Ο Άτλαντας κατάφερε με το τέλος του αγώνα να επικρατήσει με 53-52.
Αξίζει να σημειωθεί πως και ο πρώτος τελικός που είχε διεξαχθεί την Πέμπτη (11/4) είχε κριθεί στις λεπτομέρειες, όπου ο Άτλαντας είχε επικρατήσει στη Πάφο με 67-65.
Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Νίκος Τσιριλάκης που σημείωσε 19 πόντους.
TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-12, 24-16, 35-33, 47-47, 52-53 (Παράταση)