«Πρωταθλήτρια» και στις ανατροπές, λύγισε την ΕΝΠ

0

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του ντέρμπι στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου αφού λύγισε την -εξαιρετική για 35’ λεπτά- ΕΝΠ κερδίζοντας πολύ πιο δύσκολα απ’ότι μαρτυρά το τελικό 75-85. Βινάλες, Σκίφιτς και Παντελή κουβάλησαν την «διπρόσωπη» πρωταθλήτρια ενώ εξαιρετικοί από τους ηττημένους ήταν οι Πίνγκραμ και Μπαλογκούν.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε η ομάδα της ΕΝΠ στο παιχνίδι με τους νταμπλούχους και έχοντας μπροστάρη τον αλάνθαστο Πίνγκραμ (10π στα πρώτα 6 λεπτά) προηγήθηκε με 20-11. Οι κιτρινοπράσινοι της Λάρνακας προσπάθησαν ν’αντιδράσουν όμως οι Παραλιμνίτες με πολυπ σωστές επιλογές έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-17 με τους «βυσσινί» να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (14-3).

Αναμέναμε την αντίδραση της ομάδας του Κούκουρη, σαν πιο έμπειρη και ποιοτική ομάδα έχει μάθει να διαχειρίζεται τέτοιες καταστάσεις, περιμένοντας το παιχνίδι να πάρει μια άγρια ομορφιά. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά σε 29-22 όμως ο Πίνγκραμ ξαναπήρε το όπλο του και μαζί με τον Παναγιώτη Τρισόκκα έτρεξαν ένα 8-0 γράφοντας το 37-22 με τον Κουκούρη να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ-άουτ. Όπως ήταν φυσικό και επόμενο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση κυρίως με Βινάλες και Βερεμένκο μείωσαν σε 41-34 με τον Πίνγκραμ να έχει κουραστεί όμως οι Ιεζεκιήλ Παπαδόπουλος, Μπαλογκούν και Τρισόκκας διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας κλείνοντας το ημίχρονο στο 47-39 (Πίνγκραμ από τη μία και Βινάλες από την άλλη με 17 πόντους έκαστος).

Με τον Στιούαρτ να μπαίνει ζεστός οι φιλοξενούμενοι μείωσαν νωρίς σε 49-47 και έβαλαν γερές βάσεις για μια μεγάλη ανατροπή. Η ομάδα του «Πιστόλα» όμως ήταν αποφασισμένοι να πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι της. Στην εξίσωση μπήκαν οι Ρέι και Ρέινς παίρνοντας το βάρος από τον καταπληκτικό Πίνγκραμ και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 64-57 παρά τα όργια του Βινάλες.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο περίπου μοτίβο με τον Σκίφιτς να ζεσταίνεται και τον Παντελή να θυμίζει τον γνωστό ηγέτη της ΑΕΚ. Το 73-66 έγινε 73-74 με τις βόμβες Παντελή και Κούνα και την ομάδα του Παπαδόπουλου να μην έχει καθαρό μυαλό στην επίθεση αφού έμεινε άποντη για 4 λεπτά. Εγγύηση στην αντίπερα όχθη Σκίφιτς και Παντελή με τον -εξαφανισμένο για 20 λεπτά- Βερεμένκο να δίνει πολύτιμες λύσεις. Το 75-74 με καλάθι του Μπαλογκούν αποτέλεσε το «κύκνειο άσμα» των βυσσινί αφού έκτοτε η ΑΕΚ με ένα σερί 0-11 καθάρισε το παιχνίδι και πήρε ένα τεράστιο διπλό στη μάχη για τον τίτλο.

MVP
Ο εξαιρετικός κύριος Βινάλες ήταν αυτός που για ένα περίπου ημίχρονο κρατούσε την Πετρολίνα ΑΕΚ στο παιχνίδι. Τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους (5 τρίποντα) και μόλις 1 λάθος σε 29’ λεπτά συμμετοχής όντας η μοναδική επιθετική πηγή κινδύνου στο Α’ ημίχρονο για την ομάδα του.

KEY FACTOR
Ο Κροάτης πάουερ φόργουορντ της ΑΕΚ αποτελεί μία από τις αδυναμίες της ιστοσελίδας μας και καθόλου τυχαία νωρίτερα το απόγευμα δημοσιεύσαμε ένα άρθρο αποκλειστικά γι’αυτόν. Ο Σκίφιτς ξέρει… πολλά κιλά μπάσκετ, τόσα πολλά που όχι απλά αντισταθμίζουν την απουσία φυσικών σωματικών προσόντων, αλλά τον καθιστούν σημείο αναφοράς στην επίθεση. Πέτυχε 19 πόντους (7/11 εντός παιδιάς), κατέβασε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 τελικές πάσες ενώ είχε και 2 τελικές πάσες.

HERO OF THE GAME
Μπορεί να ήταν παρών-απών σε μεγάλο διάστημα του αγώνα απέδειξε όμως γιατί είναι ο ηγέτης αυτής της ομάδας. Με 11 πόντους (3 τρίποντα) και 9 ριμπάουντ (εκ των οποίων τα 3 επιθετικά) ήταν ο καταλυτικός παράγοντας της μεγάλης ανατροπής.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ
Ο Κόρτνει Πίνγκραμ ήταν συγκλονιστικός και πλησίασε στο να οδηγήσει την ομάδα του σε μία τεράστια νίκη. Πέτυχε 22 πόντους (17 στο πρώτο ημίχρονο), μάζεψε 5 ριμπάουντ ενώ έδωσε και 2 ασίστ. Στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε καταβεβλημένος ενώ υπέπεσε και σε 5 λάθη ο «Πιστόλας» όμως γνωρίζει ότι έχει βρει ένα διαμάντι στο πρόσωπο του Αμερικανού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 47-39, 64-57, 75-85