Πρώτη φορά 220 εκατοστά τείχος

0

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε και τελείωσε τον αγώνα ονειρικά αλλά στο μεσοδιάστημα πήγε να τα θαλασσώσει επιτρέποντας κλασσικά στον αντίπαλο να βρει πάρα πολλά ελεύθερα σουτ τριών πόντων, να φτιάξει τη ψυχολογία του και να καταφέρει να γυρίσει την κατάσταση. Είναι χαρακτηριστικό πως το 19-2 του ξεκινήματος έμεινε στα …αποδυτήρια και η Μπάγερν κατάφερε να προηγηθεί με 61-70 στα μέσα της τρίτης περιόδου και 65-73 στο 27ο λεπτό!

Εκεί, λοιπόν, ξεκίνησε μια απίστευτη αντεπίθεση με τον Παναθηναϊκό να τρέχει σε 13 λεπτά ένα σερί 35-10 ισοπεδώνοντας τους Γερμανούς με μια πεντάδα που κατάπινε …σπαθιά πάνω στο παρκέ. Την ανατροπή την πιστώνονται εν πολλοίς οι Καλάθης, Ράις, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννης!

Θα μου επιτρέψετε να σταθώ περισσότερο στον Έλληνα σέντερ γιατί οι υπόλοιποι έχουν υπάρξει καθοριστικοί και σε άλλα παιχνίδια αυτού του επιπέδου. Κατά την ταπεινή μου άποψη, λοιπόν, ο Παπαγιάννης ήταν το κλειδί της επιτυχίας υψώνοντας ένα τείχος 220 εκατοστών στον αντίπαλο. Είναι η πρώτη φορά που στην Ευρωλίγκα οι αντίπαλοι φοβήθηκαν τον Γιώργο που τους έσβησε τα φώτα τέσσερις φορές και τους χάλασε άλλες τόσες επιθέσεις.

Μπορεί η στατιστική να είχε οκτώ πόντους, πέντε ριμπάουντ και τέσσερα κοψίματα αλλά τα νούμερα δεν λένε πάντα την αλήθεια. Άλλωστε έχει ολοκληρώσει ματς με νταμπλ – νταμπλ που δεν έκαναν τη διαφορά για την ομάδα. Το βράδυ της Τετάρτης ο Παπαγιάννης επέτρεψε στους συμπαίκτες να αισθανθούν ασφάλεια και στους αντιπάλους φόβο. Αυτή, όμως, είναι η αρχή. Τώρα ξεκινάει και πρέπει να συνεχίσει έτσι.

Ακολουθεί το βράδυ της Παρασκευής ένα πάρα πολύ δυσκολότερο ματς με τη Ζαλγκίρις. Το μισό παιχνίδι με τη Μπάγερν δεν αποτελεί καμπανάκι αλλά καμπανάρα για τους «πράσινους» που θα κληθούν να αντιμετωπίσουν την ομάδα του «τρελού Σάρας» που θέλει όχι μόνο ένα ακόμη διπλό αλλά και πρόκριση. Μόνο ένας παλαβός θα το πίστευε. Προσοχή, λοιπόν, να μην έχουμε άλλα την Παρασκευή.

ΥΓ: Συγκλονιστικός Παπαπέτρου στην άμυνα και εξαιρετικός Ουάιλι.

ΥΓ2: Το ματς με τη Ζαλγκίρις είναι εξόχως επικίνδυνο αλλά κρύβει σχεδόν τη μισή πρόκριση. Μισό – μηδέν.