Πρώτη νίκη για την Ομόνοια με άμυνα από γρανίτη!

0

Οι “Πράσινοι” του Νικόλα Παπαδόπουλου έκαναν σεφτέ στο πρωτάθλημα σημειώνοντας μια τεράστια νίκη απ’όλες τις απόψεις με 52-64 επί της ΕΘΑ μέσα στο Ελευθέρια.

Το παιχνίδι δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας στο ξεκίνημα του με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο συγκεντρωμένοι και με τους παίκτες του Ελ Χάτι να βλέπουν το καλάθι σαν κλειδαρότρυπα. Το 5-11 που ήταν και σκορ δεκαλέπτου μαρτυρά τα όσα είδαμε στο ξεκίνημα του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα βελτιώθηκαν από πλευράς θεάματος αφού το σκορ κυμάνθηκε σε φυσιολογικά επίπεδα (21-18 σκορ δεκαλέπτου). Οι παίκτες του Παπαδόπουλου με μπροστάρη τον Γκρίφιν προηγήθηκαν μέχρι και με +10 (18-28) προτού οι γηπεδούχοι αντιδράσουν και κλείσουν το ημίχρονο πίσω με 26-29.

Για τους φιλοξενούμενους η νίκη ήταν μονόδρομος και στο 3ο δεκάλεπτο αυτό φάνηκε αφού μόλις οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 33-34 οι πράσινοι σεληνιασμένοι έτρεξαν ένα σερί 13-0 με 4 τρίποντα, εκ των οποίων τα 3 σημείωσε ο Γκρίφιν! Το δεκάλεπτο έκλεισε με την Ομόνοια μπροστά 35-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΕΘΑ δεν κατάφερε ποτέ να μειώσει κάτω από τους 8 πόντους με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το πρώτο ροζ φύλλο για φέτος.

MVP
O Νικ Γκρίφιν πέτυχε 19 πόντους με 5 τρίποντα (80% εντός παιδιάς!), εκ των οποίων τα 3 συνεχόμενα οδηγώντας έτσι την ομάδα του σε μια πολύ πολύ σημαντική νίκη.