“Ρόχα” έτοιμη για βάθρο, καθάρισε την Πολωνία και… περιμένει αντίπαλο!

0

Η πιο έμπειρη Ισπανία… καθάρισε την Πολωνία με 90-78 στον προημιτελικό και μπήκε στη ζώνη μεταλλιών στο Παγκόσμιο, ενώ πλησίασε την πρόκριση στους Ολυμπιακούς. Κορυφαίος ο Ρούμπιο με 19 πόντους και 9 ασίστ.

Μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα στο τελευταίο 5λεπτο.

Η Ισπανία… καθάρισε την Πολωνία με 90-78 και έκλεισε θέση για ακόμη μια φορά σε ημιτελικό μεγάλης διοργάνωσης τα τελευταία χρόνια. Η ρόχα πλησίασε και τους Ολυμπιακούς Αγώνες, απλά περιμένει και τα αυριανά ματς των ΗΠΑ με τη Γαλλία και της Αυστραλίας με την Τσεχία (θέλει ήττα των Γάλλων ή των Τσέχων).

Για την ομάδα του Σκαριόλο εξαιρετικός ήταν ο Ρούμπιο με 19 πόντους και 9 ασίστ, ενώ 18 πρόσθεσε ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ.

Στον αντίποδα 19 μέτρησε ο Σλότερ, αλλά δεν είχε βοήθεια. Με 28 ασίστ τέλειωσε το ματς η Ισπανία, ενώ είχε 10/29 τρίποντα.

Το ματς

Με το τρίποντο του Ρούντι οι Ισπανοί κατάφεραν να προηγηθούν στο 5′ με 16-9, αλλά οι Πολωνοί δεν πτοήθηκαν. Με καλάθι του Κούλιγκ στο 9′ εφεραν γρήγορα το ματς στα ίσα. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 22-18, αφού ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει.

Η Ισπανία με 3 σερί τρίποντα από Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και Ρούντι, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 10 (38-28), αναγκάζοντας τους Πολωνούς να καλέσουν timeout. H oμάδα του Τέιλορ απάντησε και με τον Χρίτσανιουκ πήγε τη διαφορά στους 2 (39-37) στο 17′. Ο Ρούμπιο με 1/2 βολές έκανε το 46-41 και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (46-41). Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ είχε 14 πόντους στο ημίχρονο με 4/4 σουτ. Η ομάδα του Σκαριόλο είχε 7/14 τρίποντα στο ημίχρονο και ο Χουάντσο μέτρησε 3/3.

O Ρούντι ανέλαβε δράση στην τρίτη περίοδο και με 2 σερί τρίποντο έδωσε προβάδισμα 12 πόντων (56-44) στη ρόχα. Ο Κούλιγκ με τρίποντο έγραψε το 62-52 στο 25′. Ο Σοκολόφσκι βοήθησε πολύ με την είσοδο του και με 4 πόντους, έκανε το 65-58, 2 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου.

Ο Σλότερ με γκολ-φάουλ έκανε το 67-61 στο 31′, αλλά ο Ουίλι Ερναγνκόμεθ με 5 σερί πόντους, έγραψε το 72-61. Ο Βαζίνσκι με όμορφο καλαθι μείωσε σε 76-72, 6 λεπτά για τη λήξη, όμως ο Ερνανγκόμεθ απάντησε για το 79-72, με τους Ισπανούς να κάνουν συνολικά σερί 7-0 και να γράφουν το 87-72 με τον Κλαβέρ. Τελικά δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν στην πρόκριση (90-78).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ισπανία είχε παραπάνω ασίστ (28 αντί 19), ενώ δεν πτήθηκε όταν η Πολωνία πλησιάσε στους 5 (76-72), 5 λεπτά για το τέλος. Πήρε σωστές αποφάσεις με Ρούμπιο και Ερνανγκόμεθ (Ουίλι).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρούμπιο συνεχίζει να εντυπωσιάζει, αφού μέτρησε 19 πόντους και 9 ασίστ, ενώ έβαλε μεγάλα τρίποντα στο τέλος.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ είχε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, δίνοντας σημαντικές λύσεις στο 4ο δεκάλεπτο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πονίτκα έμεινε χαμηλά με 9 πόντους και 3/9 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι Ισπανοί με σερί 11-0 στο 76-72, έκαναν το 87-72 με τον Κλαβέρ και τελειώσαν το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Ισπανοί τίποτα, ενώ οι Πολωνοί τα 15 λάθη, τα 29/60 εντός πεδιάς και την αδυναμία στην άμυνα στο τελευταίο 4λεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-41, 67-58, 90-78