Ρεάλ Μαδρίτης – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 97-81: Ο ενθουσιασμός έκρινε το ντέρμπι

0

Φακούντο Καμπάσο και Γκάμπριελ Ντεκ, οι δύο Αργεντινοί βγήκαν μπροστά και η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εύκολα της πρωταθλήτριας Ευρώπης σε ένα από τα παραδοσιακά πλέον ντέρμπι της Ευρώπης.

Tην έβδομη νίκη της σε δέκα αγώνες της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20 πανηγύρισε το βράδυ της Παρασκευής (22/11) η Ρεάλ Μαδρίτης, που έριξε στο καναβάτσο την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας (97-81). Φακούντο Καμπάσο και Γκάμπριελ Ντεκ έκαναν πράγματα και θαύματα, Ρούντι Φερνάντεθ και Σέρχιο Γιουλ τους ακολούθησαν και η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο μέρος απέναντι σε εκείνη του Δημήτρη Ιτούδη που είδε τον Γιόχαν Βόιτμαν να μένει από δυνάμεις και τον Μάικ Τζέιμς πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό.

Ο MVP

Ραψωδία από τον Γκάμπριελ Ντεκ, που έκανε απίστευτη εμφάνιση σε κάθε τομέα του παιχνιδιού. Ο Αργεντινός έπαιξε 32 λεπτά, σκόραρε 17 πόντους από 7/10 δίποντα και 3/3 βολές, μάζεψε 11 αμυντικά ριμπάουντ, μοίρασε έξι ασίστ, δεν έκανε λάθος, κέρδισε πέντε φάουλ και συγκέντρωσε 33 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης για να πάρει τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 17 πόντους έκλεισε το πρώτο μέρος ο Γιόχαν Βόιτμαν (4/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα), ενώ συνολικά οι δύο ομάδες μετρούσαν 15/26 σουτ από την περιφέρεια. Ο Μάικ Τζέιμς έκλεισε τον αγώνα με 0/7 δίποντα, η ομάδα του είχε σε μεγάλο ποσοστό εξαιτίας του 34.1% σε αυτή τη στατιστική κατηγορία και παρά το γεγονός ότι μέτρησε 13/25 τρίποντα, δεν μπόρεσε να διεκδικήσει ένα μεγάλο διπλό σε μια δύσκολη, ίσως την πιο δύσκολη έδρα της Ευρώπης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με 4/4 σουτ άνοιξε το ματς η Ρεάλ, για να γράψει το 9-0 μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Ντεκ να ξεχωρίζει και τους Μοσχοβίτες να σκοράρουν το πρώτο τους καλάθι με γκολ-φάουλ από τον Χάινς. Γρήγορα ισορρόπησε το ματς η ΤΣΣΚΑ, για να ισοφαρίσει ο Τζέιμς με τρίποντο στο 11-11 πριν ο Γιουλ κι ο Κάρολ βάλουν από ένα μακρινό σουτ για το 23-15 που κράτησε τους Ρώσους σε απόσταση. Όχι για πολύ. Οι Μοσχοβίτες είχαν ΤΡΟΜΕΡΗ αποτελεσματικότητα στο δεύτερο δεκάλεπτο, Στρέλνιεκς και Βόιτμαν τους έβαλαν μπροστά (43-46) στο 18′, εκεί όμως οι Μαδριλένοι απάντησαν με ένα εντυπωσιακό 9-0 για το 52-48 του χορταστικού πρώτου μέρους.

Καμπάσο – Κοζέρ και Ντεκ – Ράντολφ μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο για να γράψουν το 63-51, με το ματς να θυμίζει αρκετά το ξεκίνημα του αγώνα. Η ΤΣΣΚΑ δεν είχε συνοχή, ο Τζέιμς έβρισκε σίδερο, δέχθηκε και μια τεχνική ποινή στο 25′ και το -15 (66-61) ήταν πολύ μεγάλο για να το ανατρέψει η πρωταθλήτρια Ευρώπης. Το 75-64 στο 30′ άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς, όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν να λειτουργούν με συνέπεια σε άμυνα κι επίθεση για να φτάσουν με χαρακτηριστική ευκολία στην έβδομη φετινή τους νίκη στη διοργάνωση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 11112 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση στο Wizink Center.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Λάτισεβς, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 52-48, 75-64, 97-81

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 9 (4/4 δίποντα), Ράντολφ 12 (3), Φερνάντεθ 13 (3), Καμπάσο 18 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ντεκ 17 (7/10 δίποντα, 3/3 βολές, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκαρούμπα, Κάρολ 4, Ταβάρες 1 (4 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 15 (2), Μίκι 5, Τόμπκινς 3

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 12 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριομπάουντ), Τζέιμς 14 (0/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Στρέλνιεκς 11 (2), Βόιτμαν 20 (4/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Βορόντσεβιτς, Χάκετ 2, Κουφός 4 (1/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Χίλιαρντ 8 (2/8 σουτ), Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 8 (3/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέικερ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 25/41 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 17/21 βολές, 31 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 3 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 15/44 δίποντα, 13/25 τρίποντα, 12/15 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ρεάλ Μαδρίτης θα ταξιδέψει στην Αγία Πετρούπολη για να παίξει με τη Ζενίτ (29/11 στις 19:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα πάει στη Βαρκελώνη για να παίξει με τη Μπαρτσελόνα (29/11 στις 22:00).