ΕΘΑ: Σημαντική νίκη (50-64) για τις Παγκορασίδες

579

Μεγάλη νίκη (50-64) πέτυχαν οι Παγκορασίδες μας, οι οποίες πέρασαν νικηφόρα το πρωί του Σαββάτου 10/11/2018 από την έδρα του ΝΒΑ. Τα κορίτσια μας με την επιστροφή της Λεοντιάδη αγωνίστηκαν σε άλλους ρυθμούς και η ομάδα ξεδίπλωσε και τις επιθετικές της αρετές.

Η ΕΘΑ ξεκίνησε πολύ νωθρά το ματς και δυστυχώς στο πρώτο δεκάλεπτο έμεινε πίσω στο σκορ με 16-4. Σε αυτό το δεκάλεπτο φάνηκε ξεκάθαρα πως επηρέασε η απουσία της Charlton κοντά στο καλάθι.

Στη συνέχεια, υπήρξε ανασύνταξη και η διαφορά ψαλιδίστηκε στους 4 πόντους (28-24) με τη λήξη του ημιχρόνου. Στο ημίχρονο, η ομάδα αφυπνίστηκε, πίστεψε στον ευατό της και έλεγξε το παιχνίδι με αποκορύφωμα ένα μαγικό τέταρτο δεκάλεπτο όπου με το επί μέρους σκορ 6-23 πήρε μια μεγάλη νίκη με ανατροπή.

Μπράβο σε όλα τα κορίτσια, και αυτά που έπαιξαν και αυτά που ήταν μαζί μας στον πάγκο. Όλα τα κορίτσια μαζί αποτελούν την ομάδα και πρέπει να είναι μαζί τόσο στα εύκολα όσο και στα δύσκολα.

Το σημαντικό είναι όλες να έχουν πίστη στον ευατό τους, στον κόουτς και στην ομάδα. Το φάρμακο είναι μόνο ένα, η προπόνηση.

Επόμενος αγώνας το ερχόμενο Σάββατο στην έδρα μας με την ΕΝΑΔ.

Περίοδοι: 16-4, 28-24 (12-20), 44-41 (16-17), 50-64 (6-23)

ΕΘΑ: Λεοντιάδη 33(2), Γρηγοριάδη 14(1), Αλεξάνδρου 6, Κουλλαπή 3, Σιηπιλλή 2, Γεωργίου Χ. 6, Γεωργίου Α., Λιασή, Καλλή, Πέτρου.