Σούπερ ΕΘΑ νίκησε την ΑΕΛ

95

Μετά από μια μικρή αγωνιστική… κοιλιά, η ΕΘΑ επανήλθε δριμύτερη και με μια καταπληκτική εμφάνιση, επικράτησε της ΕΚΑ ΑΕΛ με 92-77 στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής στην Α’ Κατηγορία Ανδρών και έδειξε ξανά πως μπορεί να κοιτάζει ψηλά.

Η αρχή φάνταζε αρκετά ισορροπημένη, με τους φιλοξενούμενους να πατούν λίγο καλύτερα και να διατηρούν βραχεία κεφαλή στο σκορ. Ωστόσο, το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Έγκωμης, που με επιμέρους σκορ 28-15, απέκτησε τον έλεγχο στο παιχνίδι και έκτοτε δεν τον έχασε ξανά.

Το δεύτερο ημίχρονο μπήκε επίσης εντυπωσιακά σε άμυνα και επίθεση για τους γηπεδούχους των Χάντι Ελ Χατζ και Γιώργου Αναστασιάδη, που σημείωσαν 22 πόντους και δέχτηκαν 11, “ανοίγοντας” κι άλλο τη διαφορά κι έκαναν την κατάσταση μη αναστρέψιμη. Οι Λεμεσιανοί στο τέλος ανέβασαν στροφές, πίεσαν για την ανατροπή του σκηνικού, όμως, ήταν πλέον αργά.

Ο Τρέβιν Παρκς ήταν “καυτός” μετά από καιρό και έκανε φοβερά πράγματα, σκοράροντας 34 πόντους 11/12 ελεύθερες βολές και 10/14 σουτ εντός πεδιάς και μοιράζοντας 7 ασίστ σε ένα σπουδαίο απόγευμα για τον ίδιο. Από κοντά και ο ασταμάτητος Ντάστιν Τόμας με 28 πόντους (7/8 ελεύθερες βολές, 9/15 δίποντα, 1/1 τρίποντο) και 8 ριμπάουντ.

Ο Μίκαελ Κοχ είχε μακράν καλύτερο τον Ηρακλή Πιττάκα με 14 πόντους και 4 ασίστ, ενώ οι Ράιτ και Παρκς έκαναν καλή εμφάνιση, αλλά δεν έκαναν τη διαφορά όπως είχε συμβεί στα προηγούμενα παιχνίδια.

Δεκάλεπτα: 19-22, 47-37, 69-48, 92-77

ΕΘΑ (Χάντι Ελ Χατζ): Παναγιώτου, Τόμας 28 (1), Παρκς 34 (3), Φλέμινγκ 10 (1), Χιλ 6, Κωνσταντίνου, Παπάμιχαηλ, Χρίστου 3 (1), Πυρίλλης 3 (1), Κασινός, Σμιθ 8

ΕΚΑ ΑΕΛ (Μίκαελ Κοχ): Πιττάκας 14 (2), Ράιτ 14 (1), Τάνκσλεϊ 4, Παρκς 15 (1), Κένταν 10, Γεωργίου, Παλάλας 5 (1), Πασιαλής 2, Γρίβας 3 (1), Τζάκσον 10 (2)