Στα πλέι οφ με τρομερό Γιάννη οι Μπακς!

0

Μόλις μία ασίστ χρειαζόταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για να πετύχει τριπλ νταμπλ στο παιχνίδι των Μπακς με τους Πίστονς!

Ο Greek Freak είχε 28 πόντους με 7/16 σουτ, 14/21 βολές, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα σε 45 λεπτά οδηγώντας τα «ελάφια» στη νίκη 108-105 στην παράταση. Μία νίκη που φέρνει την ομάδα του Μιλγουόκι στην 5η θέση της Ανατολής με ρεκόρ 40-36 και -το κυριότερο- στα πλέι-οφ του ΝΒΑ μετά από έναν χρόνο απουσίας!

Πολύ καλή εμφάνιση για τους Μπακς και από τον Μίντλετον με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ αλλά και από τον ρούκι Μέικερ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους (5/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 25 λεπτά), πετυχαίνοντας ρεκόρ καριέρας.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης πέτυχε 11 πόντους, (4/5 σουτ και 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κοψίματα), ωστόσο οι Κινγκς ηττήθηκαν 107-89 από τους Πέλικανς.

Στο πιο σημαντικό παιχνίδι της βραδιάς οι Ουόριορς πήραν τη νίκη με 107-98 κόντρα στους Ρόκετς. Οι «πολεμιστές» κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς καλάθι για περίπου επτά λεπτά (!) στην 4η περίοδο, έκαναν ένα σερί 12-0, ξέφυγαν με 100-92, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Σημαντική και η νίκη των Σπερς επί των Θάντερ μέσα στην Οκλαχόμα με 100-95. Το 39o τριπλ-νταμπλ του Ράσελ Ουέστμπρουκ δεν έφτανε (32π., 15ρ., 12ασ.) για να δώσει την νίκη στην ομάδα του, ενώ από πλευράς νικτών κορυφαίος ήταν ο Καουάι Λέοναρντ με 28 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Παού Γκασόλ πρόσθεσε 17 πόντους.