Στα… σημεία η ΕΘΑ την Ομόνοια

0

Σε θρίλερ λίγο έλειψε να εξελιχθεί το ντέρμπι στο “Ελευθερίας”, όπου η ΕΘΑ δραπέτευσε με το διπλό από την έδρα της Ομόνοιας: 93-85.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Η ομάδα του Χάντι Ελ Χατζ άντεξε μέχρι τέλους και πήρε το ροζ φύλλο, λυγίζοντας το νεανικό σύνολο του Νικόλα Παπαδόπουλου.

Οι Κάμπερμπατς και Πακ έκαναν θραύση για τους νικητές, με τους Αναστασιάδη και Πίρσον να βοηθούν πολύ και τον Τόλη Κασκίρη να παλεύει κάτω απ’ το καλάθι. Σημαντικό το γεγονός πως πήραν μεγάλη συμμετοχή οι ταλαντούχοι Πέτρος Παπαμιχαήλ και Αριστείδης Χρίστου.

Στον αντίποδα, ο Μάνιγκατ ήταν φοβερός και τρομερός, σκοράροντας 33 πόντους με 7/12 τρίποντα, όμως οι υπόλοιποι ξένοι δεν βοήθησαν. Αντίθετα, εξαιρετική απόδοση είχαν οι ταλαντούχοι Κωνσταντίνος Παπακώστας και Μάριος Γεωργίου…

Ο αγώνας:

Με ένα τρίποντο του Πακ ξεκίνησε το παιχνίδι η ΕΘΑ, με την Ομόνοια να απαντάει με ένα σερί δώδεκα πόντων φέρνοντας το παιχνίδι στο 12-3. Μέχρι το 6:14 η ΕΘΑ μείωσε την διαφορά στους έξι πόντους (16-10), με τους “πράσινους” να ανεβάζουν στροφές στα τελευταία στάδια της περιόδου και να φέρνουν την διαφορά στους εννέα πόντους (25-16).

Πιο καλά μπήκε στην δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ καταφέρνοντας να πετύχει δέκα πόντους και να δεχθεί μόλις ένα, μέχρι το 23:12, ισοφαρίζοντας σε 26-26. Το παιχνίδι στην συνέχεια ήταν ισορροπημένο, με το σκορ να οδηγείται στο 33-33 στο 16:00, ενώ μισό λεπτό πριν το φινάλε της περιόδου ήταν στο 39-39. Η ΕΘΑ σημείωσε όμως άλλους πέντε πόντους (δύο ελεύθερες βολές ο Κιούμπερμπατς και τρίποντο ο Παπάμιχαηλ) με το σκορ να φθάνει στο 44-39.

Ισορροπημένα κύλισε και το πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, με την ΕΘΑ να προηγείται με 51-48. Έπειτα η Ομόνοια σημείωσε εννέα πόντους (δύο τρίποντα ο Μάνιγκατ, ένα τρίποντο ο Γεωργίου) παίρνοντας προβάδισμα με 57-51. Η ΕΘΑ ανέβασε στροφές και κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι στο 36:25 όταν το σκορ ήταν στο 64-64. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 70-70.

Μετά από ενάμιση λεπτό στην τέταρτη περίοδο το σκορ ήταν στο 75-74 για την ΕΘΑ, με τους “κιτρινόμαυρους” να πετυχαίνουν άλλους τέσσερις πόντους με τον Αναστασιάδη με το σκορ να φθάνει στο 79-74. Μέχρι το 36:00 οι διαφορές στο σκορ παρέμειναν πολύ λεπτές, με την ομάδα της Έγκωμης να είναι μπροστά στο σκορ με 85-83. Στα τελευταία στάδια του αγώνα η ΕΘΑ ανέβασε στροφές και πήρε στο τέλος την νίκη με 93-85.

MVP:

Σε μια… άτυπη μονομαχία με τον επίσης εξαιρετικό Ρίτσαρντ Πακ, ο Αμπέλ Κάμπερμπατς ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Σκόραρε 27 πόντους, μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έβγαλε ενέργεια όταν χρειάστηκε.