Στον Κεραυνό το ντέρμπι της Λευκωσίας!

0

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Λευκωσίας, όπου επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 74-67 μέσα στο «Κώστας Παπαέλληνας», σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέσα στο παρκέ για το θετικό αποτέλεσμα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Κεραυνό και η πρώτη ήττα για τον ΑΠΟΕΛ. Κορυφαίος του αγώνα για τους νικητές ήταν ο Τέρελ Παρκς με 11 πόντους (11 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Από δύο πόντους σημείωσαν στο πρώτο ενάμιση λεπτό του αγώνα οι δύο ομάδες (Παρκς για Κεραυνό, Μουρ για ΑΠΟΕΛ), με τους γηπεδούχους στο επόμενο δίλεπτο να πετυχαίνουν τέσσερις ακόμα πόντους (από δύο Μπάρκερ και Παρκς) και να φέρνουν το σκορ στο 6-2. Η ομάδα του Στροβόλου μέχρι το 4:30 έφερε την διαφορά στους έξι, όταν το σκορ πήγε στο 10-4, με τον ΑΠΟΕΛ να αντιδράει μέχρι το 6:30 και να μειώνει στον πόντο την διαφορά (12-11). Έπειτα είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, όπου το σκορ ήταν στο ισόπαλο 17-17, ενάμιση λεπτό πριν την συμπλήρωση της περιόδου. Τρεις ακόμα πόντους σημείωσε στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ (δύο ο Φιλντς, ένα ο Πηλαβάς) με το σκορ να οδηγείται στο 20-17.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν δυνατά στην Β’ περίοδο, καταφέρνοντας μέχρι το 12’ να αυξήσουν την διαφορά στο σκορ στους πέντε πόντους (24-19), με τον Κεραυνό στην συνέχεια να αντιδράει και μέχρι το 16:30 να σημειώνει δέκα σερί πόντους (έξι ο Ντέιβις με δύο τρίποντα, τέσσερις ο Κινγκ) και να παίρνει προβάδισμα με 29-24. Μέχρι το 18’ το συγκρότημα του Αντώνη Κωνσταντινίδη μείωσε την διαφορά στους δύο (31-29), ενώ ένα λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 33-30 για τους γηπεδούχους. Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Ντέιβις με τρίποντο και ο Παρκς με κάρφωμα, οδήγησαν το σκορ στο 38-30 υπέρ των γηπεδούχων.

Καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ όπου κατάφερε μέχρι το 22:30 να ισοφαρίσει το παιχνίδι, με το σκορ να είναι στο 39-39 (για τον ΑΠΟΕΛ τέσσερις πόντους σημείωσε ο Φιλντς, τρίποντο ο Μπάκερ και δύο πόντους ο Ιερωνυμίδης, ενώ για τον Κεραυνό ένα πόντο πέτυχε ο Παρκς). Στην συνέχεια η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ήταν σαφώς βελτιωμένη και μέχρι το 26:30 σημείωσε 15 σερί πόντους (έξι πόντους με δύο τρίποντα ο Κορωνίδης, τέσσερις ο Κινγκ, ένα τρίποντο ο Αμπουκάρ και δύο πόντους ο Μπάρκερ) με το σκορ να οδηγείται στο 54-39. Αργότερα είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι μέχρι και την ολοκλήρωση της περιόδου, που βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 65-49.

Με λέι απ του Κινγκ μπήκε στην Δ’ περίοδο ο Κεραυνός (67-49) για να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ με ένα σερί επτά πόντων (τρεις ο Φιλντς, από δύο οι Κούνας-Φλέμινγκ), μειώνοντας έτσι σε 67-56 μέχρι το 32:30. Μέχρι το 35’ ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στους εννέα την διαφορά (69-60), με τους γηπεδούχους στην συνέχεια να σημειώνουν πέντε πόντους (τρίποντο ο Ντέιβις, δύο ο Αμπουκάρ) και να φέρνουν την διαφορά στους δεκατέσσερις (74-60) στο 36:30. Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε μέχρι το τέλος του αγώνα, σημειώνοντας επτά ακόμα πόντους, με τον Κεραυνό να παίρνει την νίκη με τελικό σκορ 74-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 38-30, 65-49, 74-67