Στον τελικό του BCL η ΑΕΚ!

0

Με ακόμα ένα μεγάλο ραντεβού στην ιστορία της έρχεται αντιμέτωπη η ΑΕΚ!

Η «Βασίλισσα» νίκησε την Μούρθια με 77-75 και προκρίθηκε στον τελικό του BCL. όπου θα διεκδικήσει το ευρωπαϊκό τρόπαιο κόντρα στην Μονακό!

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να έχει πρόβλημα στα ριμπάουντ αλλά να καταφέρνει με μπροστάρη τον Χάρις να έχει το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (18-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η παρουσία του Ξανθόπουλου στο παρκέ είχε ευεργετικό αποτέλεσμα για την Ένωση, καθώς ο έμπειρος πλέι μέικερ «έδεσε» για τα καλά την άμυνά της. Την ίδια στιγμή ο επιθετικός οίστρος των Πάντερ και Χάρις της έδωσε τη δυνατότητα να βρεθεί ακόμα και στο +15 (37-22).

Ωστόσο, η επιλογή του Ναβάρο να παίξει ζώνη, δυσκόλεψε πολύ τους «κιτρινόμαυρους» οι οποίοι υπέπεσαν σε λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στους Ισπανούς να μειώσουν σε 40-34, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η οικοδέσπονα της ευρωπαϊκής διοργάνωσης κράτησε διαφορά στο 22′ (46-37), αλλά οι παίκτε του Ίμπον Ναβάρο έκαναν… αντεπίθεση. Με επιμέρους 9-15, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση (49-49, 26′) και στην συνέχεια πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά (52-51, 27′), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 55-54 (30′), με την Μούρθια να έχει 11 περισσότερα ριμπάουντ (37-26, 13-5 τα επιθετικά).

Το τρίποντο του Πάντερ και το κάρφωμά του (63-56, 32′) ήταν ό,τι χρειαζόταν για να ζεσταθούν ξανά οι «κιτρινομαυροι» οπαδοί, ενώ λίγο αργότερα τους ξεσήκωσε ο Σάκοτα με τρίποντο και 2/2 βολές (70-61, 35′). Ο Μπενίτε ήταν ο μόνος κίνδυνος για την ΑΕΚ, αφού είχε σκοράρει και τους 14 πόντους για την Μούρθια στα 8 πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (72-68).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-34, 55-54, 77-75

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 7, Χάρις 20 (9/13 δίποντα), Τζέιμς 6 (1), Σάκοτα 15 (2), Ξανθόπουλος, Χάντερ, Καββαδάς, Λαρεντζάκης 3 (1), Μαυροειδής 9, Πάντερ 16 (4), Βασιλόπουλος 1.

ΜΟΥΡΘΙΑ (Ναβάρο): Χάνα 17 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Λίμα 4, Όλεσον 10 (1), Ρόχας 8 (12 ριμπάουντ), Τούμπα 5, Αντέλο, Μπενίτε 19 (3), Κλουφ, Σοκό 12 (8 ριμπάουντ)