Στους «8» της Ευρώπης η ΑΕΚ! (vid)

0

Η Ένωση βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο μετά το -10 του ΟΑΚΑ, ωστόσο έπαιξε σαν «Βασίλισσα» την Τετάρτη (14/3), ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και επικρατώντας με 82-93 της Νίμπουρκ στην Τσεχία προκρίθηκε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο «Δικέφαλος» το πάλεψε ακόμα και όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8 πόντους λίγο πριν από το φινάλε ωστόσο ένας Χάρις από άλλον πλανήτη και ένα καθοριστικό τρίποντο του Πάντερ την έστειλαν στην επόμενη φάση.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά, με τον Λαρεντζάκη να είναι «καυτός« από τη γραμμή των 6.75 και την Ένωση να παίρνει ένα προβάδισμα 6 πόντων στα 3:32 (11-17). Ωστόσο, τα πολλά χαμένα ριμπάουντ έδιναν την ευκαιρία στους παίκτες της Νίμπουρκ να κάνουν δεύτερες επιθέσεις και να παραμένουν κοντά στο σκορ. Στη συνέχεια, οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με οκτώ πόντους (34-42), ωστόσο με δύο τρίποντα του Ρέι οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 40-42, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίμπουρκ βγήκε με μεγαλύτερη ενέργεια, χτυπώντας την Ένωση στο ανοιχτό γήπεδο… Ωστόσο, λογάριαζε χωρίς τον Χάρις ο οποίος έκανε μυθική εμφάνιση. Ο Αμερικανός με ένα μπαράζ συνεχόμενων πόντων κρατούσε στο «κόλπο» τη πρόκρισης την ομάδα του. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τον Πάντερ να πετυχαίνει ένα τρίποντο από το… σπίτι του στα 2,8 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και να γράφει το 82-93. Στο χρόνο που απέμενε ο Ρέι αστόχησε σε τρίποντο και έτσι οι Κυπελλούχοι Ελλάδος πανηγύρισαν μια σπουδαία πρόκριση.

Μεγάλο ματς για τους νικητές έκανε ο Χάρις που σταμάτησε στους 36 (!) πόντους ενώ από 11 είχαν οι Σάκοτα και Λαρεντζάκης.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 40-42, 68-64, 82-93

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέλ): Χρούμπαν 15, Μπέντα, Λόρενς 11, Μπόχατσικ 13, Κριτζ 6, Μπάρατς, Ντέιβις 6, Κολάρ, Πετέρκα, Πούμπρλα 5, Ρέι 18, Βιοράλ 2

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 6, Γκριν 2, Χάρις 36, Λαρεντζάκης 11, Χάντερ 8, Άτιτς, Καββαδάς, Μαυροειδής 4, Πάντερ 9. Σάκοτα 11, Βασιλόπουλος 3, Ξανθόπουλος 3