Στους τελικούς των πλέι οφ η Ομόνοια

0

Η Ομόνοια επικράτησε το βράδυ της Πέμπτης (5/4) του Αχιλλέα Αγρού στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία με 82-69, πετυχαίνοντας την δεύτερη της νίκη στην σειρά των ημιτελικών, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση της στους τελικούς των πλέι οφ για το Πρωτάθλημα Ανδρών Β1 Κατηγορίας, όπου θα συναντήσει την ΑΕΛ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην έναρξη του, με τους «πράσινους» να παίρνουν προβάδισμα με 19-15 μέχρι την ολοκλήρωση της Α’ περιόδου. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να προηγούνται με εννέα πόντους διαφορά (40-31). Η Ομόνοια μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και πολύ νωρίς ισοφάρισε το παιχνίδι, ενώ κατάφερε με το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου να προηγείται με 59-49. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η ομάδα του Κυριάκου Αδάμου πήρε την νίκη με τελικό σκορ 82-69. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γεωργίου με 27 πόντους (5 τρίποντα).

Ο πρώτος αγώνας για την τελική φάση του Πρωταθλήματος Ανδρών Β1 Κατηγορίας θα διεξαχθεί την Τετάρτη 11 Απριλίου στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης» στην Λεμεσό, στις 19:45, ενώ ο δεύτερος αγώνας θα πραγματοποιηθεί στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία την Κυριακή 15 Απριλίου, στις 16:00. Η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα κατακτήσει το πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 31-40, 59-49, 82-69