Σβηστά… η Πολωνία

0

Η Πολωνία δεν… φόρτσαρε απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού, ωστόσο κέρδισε άνετα (80-63) και προκρίθηκε ως πρώτη και αήττητη στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου.

Μετά τη νίκη στο θρίλερ με τους Κινέζους, οι Πολωνοί γνώριζαν πως η πρόκριση ήταν στο… τσεπάκι τους και το ματς με την Ακτή Ελεφαντοστού είχε κυρίως διαδικαστικό χαρακτήρα. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Μάικ Τέιλορ ήταν σοβαρή, απέφυγε τον κίνδυνο να… κουβαλήσει ήττα στην επόμενη φάση και κέρδισε με 80-63, γεγονός που την έφερε πρώτη και αήττητη στον πρώτο όμιλο του τουρνουά. Κορυφαίος ο Ματέουζ Πονίτκα (12 πόντοι με 5/8 σουτ), καλοί και οι Άνταμ Βαζίνσκι (16 πόντοι, 6 ασίστ) και Ντάμιαν Κούλιγκ (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ).  Από τους ηττημένους, που έμειναν στο 0-3, πάλεψε ο Σαρλ Αμπούο (23 πόντοι) και ο Ντιόν Τόμπσον (18 πόντοι).

Οι Αφρικανοί μπήκαν πιο… δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 24-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως οι Πολωνοί αντέδρασαν, «έσφιξαν» τα λουριά στην άμυνα (μόλις οκτώ πόντοι παθητικό στη δεύτερη περίοδο) και απέκτησαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (36-32).

Η Ακτή δεν είχε διάθεση να… παραδώσει τα όπλα και προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, με το επιμέρους 19-17 της Πολωνίας να κρατά την ομάδα της Ευρώπης μπροστά (55-49, 30′). Στο τέταρτο δεκάλεπτο… τελείωσε η σεμνή τελετή, αφού οι Πολωνοί απέκτησαν διψήφια διαφορά (65-53, 35′) και έφτασαν τελικά με μεγάλη άνεση και χωρίς… ιδρώτα στην τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα ματς.

Δεκάλεπτα: 24-20, 32-36, 49-55, 63-80