Συνεχίζει ακάθεκτη η Πετρολίνα ΑΕΚ, 87-61 τον Απόλλωνα

0

Η Πετρολίνα ΑΕΚ συνέχισε τις επιτυχίες, φτάνοντας στην 10η νίκη της σε 11 αγώνες στη φετινή Basket League. Η ομάδα του κυρίου Κουκούρη επικράτησε του Απόλλωνα με 87-61 στο “Κίτιον” σε ένα παιχνίδι που απειλήθηκε μόνο για 5 περίπου λεπτά, στο πρώτο δεκάλεπτο. Παρά το γεγονός πως η ΑΕΚ αγωνίστηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς τους Σέρσεϊ, Μπιγκς και Τρισόκκα, είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Τάσιτς και πήρε το ζητούμενο. Τώρα η ΑΕΚ πηγαίνει στον Στρόβολο για τον “τελικό” της Α’ φάσης του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας:

Με τρίποντο του Πέτροβιτς και λέι απ του Γκίμπσον ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ, με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει πέντε πόντους του Μπλάκμον (5-5) μέχρι το 2:30. Στο επόμενο λεπτό οι Λαρνακείς ήταν μπροστά στο σκορ με 10-7, με τον Απόλλωνα στην συνέχεια να πετυχαίνει τρεις πόντους με τον Τομπάζο (10-10). Έπειτα, οι «κιτρινοπράσινοι» σημείωσαν οκτώ σερί πόντους (τέσσερις ο Ντουρέν, από δύο οι Γκίμπσον-Τάσιτς) με το σκορ να οδηγείται στο 18-10. Οι «γαλάζιοι» σημείωσαν άλλους τέσσερις πόντους με τον Μπλάκμον πριν την ολοκλήρωση της περιόδου (18-14).

Στο 11’ ο Παλάλας με τρίποντο έκανε το 21-14 για την ΑΕΚ, ενώ μέχρι το 15:30 οι δύο ομάδες σημείωσαν από οκτώ ακόμα πόντους (29-22), για να ακολουθήσουν άλλοι πέντε πόντοι για τους γηπεδούχους (τρίποντο ο Πέτροβιτς, δύο ο Τάσιτς) με το σκορ να οδηγείται στο 34-22. Στην συνέχεια ο Απόλλωνας πέτυχε ένα πόντο με τον Φίλερ (34-23), με την ΑΕΚ να απαντάει με άλλους επτά πόντους (τρίποντο ο Ντουρέν, από δύο οι Παντελή-Γκίμπσον) οδηγώντας το σκορ στο 41-23. Με το τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν στο 43-28.

Με λέι απ του Φίλερ ξεκίνησε την Γ’ περίοδο ο Απόλλωνας (43-30), με την ΑΕΚ να απαντάει με δέκα σερί πόντους (τέσσερις πόντους ο Τάσιτς, από τρεις οι Ντουρέν-Γκίμπσον) οδηγώντας το σκορ στο 53-30. Στην συνέχεια η εικόνα του αγώνα ήταν πιο ισορροπημένη και στο 26:10 το σκορ πήγε στο 59-38. Δυόμιση λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 63-47, ενώ με το τέλος του δεκαλέπτου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 70-50.

Αρκετά καλά ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο η Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία μέχρι το 34’ σημείωσε έντεκα πόντους, ενώ ο Απόλλωνας είχε πετύχει δύο, με το σκορ να πάει στο 81-52. Στο επόμενο τρίλεπτο οι «γαλάζιοι» πέτυχαν επτά πόντους (πέντε ο Φίλερ) δύο ο Μπλάκμον, μειώνοντας σε 81-59. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 87-61.

MVP:

Ο Ντανίλο Τάσιτς, όπως είπαμε και στην εισαγωγή μας, ήταν εξαιρετικός. Ο Σέρβος πέτυχε double-double με 21 πόντους (9/10 δίποντα, 3/6 βολές) και 13 ριμπάουντ (9 αμυντικά, 4 επιθετικά), ενώ είχε ακόμα 2 μπλοκ και 1 ασίστ.

Κλειδί του αγώνα:

Η ΑΕΚ όχι μόνο έμεινε στα μόλις 6 λάθη στον αγώνα, αλλά εκμεταλλεύτηκε τα 14 λάθη του Απόλλωνα μετατρέποντάς τα σε 19 πόντους!

Στάθηκε στο ύψος του:

Ο Άντονις Φίλερ έμοιαζε να είναι μόνος μέσα στο γήπεδο για τους φιλοξενούμενους, αφού πέτυχε 28 από τους 61 πόντους της ομάδας του (σχεδόν τους μισούς)! Ο αμερικανός είχε ακόμα 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 43-28, 70-50, 87-61

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Ντουρέν 14 (2), Σιζόπουλος 6, Πέτροβιτς 10 (2), Τάσιτς 21, Γκίμπσον 16 (1), Παλάλας 8 (2), Κουμής 4, Πασιαλής 2, Παντελή 6, Μοτίτης.

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου): Φίλερ 28 (5), Τομπάζος 5, Μπλάκμον 17 (2), Μαντοβάνης 2, Σάμουελς, Σωφρονίου 1, Ηλιάδης, Παντούρης 2, Τέρμαν 6, Αγγόνας, Μακρυγιάννης.