Τα απίστευτα… μηδενικά του ΑΠΟΕΛ (2006-2007)!

0

Αγωνιστική περίοδος 2006-2007. Τότε που το ΑΠΟΕΛ, έκανε μιαν πραγματικά μεγάλη προσπάθεια να “κλέψει” τα σκήπτρα από την ΑΕΛ, που ήταν η μονοκράτορας των τεσσάρων προηγούμενων πρωταθλημάτων.

Σημειωτέον ότι από τους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού, είχε φύγει ο Ντράγκαν Ράτσα για τον οποίο κάποτε ο τότε πρόεδρος της ΑΕΛ, Μάικ Λοϊζίδης, είχε πει ότι “ήταν ο άνθρωπος που μας έμαθε να ονειρευόμαστε” και η πραγματικότητα, είναι ότι εκείνα τα όνειρα, ξεπέρασαν (κατά πολύ) τα στενά Κυπριακά όρια…

Ο Ντράγκαν Ράτσα, πήγε λοιπόν εκείνο το καλοκαίρι στο… ΑΠΟΕΛ και μαζί του πήρε, τους Ραντούνοβιτς, Κιγκ και… παραλίγο να έπαιρνε και το μεγάλο αστέρι της τότε ΑΕΛ, τον Μιλουντίν Άλεξιτς (που συνέχισε τελικά στην ΑΕΛ).

Αυτά για την ιστορία. Έγινε λοιπόν η κλήρωση του πρωταθλήματος και στην 1η αγωνιστική… ΑΕΛ εναντίον ΑΠΟΕΛ στη Λεμεσό!!!

Κάπου εδώ αρχίζει η ιστορία, για την οποία αναφερόμαστε στον τίτλο.
Σκορ, 90-60 για την ΑΕΛ, που είχε στον πάγκο τον Λετονό Ιγκόρ Μίκλινεκς.

Τέλος πάντων, κύλησε η κανονική περίοδος, κύλησαν και τα πλέι-οφ και στον τελικό, αντιμέτωποι ήταν οι ΑΕΛ με το ΑΠΟΕΛ!

Πλεονέκτημα έδρας για την ομάδα της Λεμεσού.

Ο πρώτος τελικός, έληξε με νίκη της ΑΕΛ με 75-70. Στον δεύτερο αγώνα, που έγινε στο Λευκόθεο, το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε σε 1-1 και η σειρά πήγε πάλι στη Λεμεσό με την ΑΕΛ να κερδίζει με 66-40! Τέταρτος τελικός, εκ νέου στο Λευκόθεο, που λήγει και πάλι με νίκη του ΑΠΟΕΛ και έτσι η σειρά… έφθασε ως εκεί που δεν μπορούσε να πάει άλλο!

Πέμπτος τελικός, που έγινε στο ουδέτερο “Κίτιον” κατόπιν τιμωρίας της ΑΕΛ και μάλιστα με μιαν απόφαση που βγήκε στις 11 το βράδυ της προηγούμενης ημέρας!

Τέλος πάντων. Η ΑΕΛ νίκησε με 69-60 και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά (και από τότε δεν κατέκτησε άλλο πρωτάθλημα).

Ποιο ήταν το εντυπωσιακό και γιατί αναφερθήκαμε μόνο στα σκορ των αγώνων που έγιναν με γηπεδούχο την ΑΕΛ;

Το γεγονός ότι και στα τέσσερα αυτά παιχνίδια, όλα τα τελικά σκορ του ΑΠΟΕΛ έληξαν σε μηδέν! Και τα τέσσερα. Απλά τα επαναλαμβάνουμε. 60 πόντους στον πρώτο αγώνα, 70, στον δεύτερο, 40 στον τρίτο και 60 στον τέταρτο!