Θρίλερ στη Λεμεσό με… ερυθροκίτρινο φινάλε!

0

Ο Κεραυνός Στροβόλου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής που τελείωσε μόλις πριν από λίγο αφού επιβλήθηκε του Απόλλωνα με 88-85, μέσα στη Λεμεσό. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι κορυφής που κορυφώθηκε στην 4η περίοδο χαρίζοντας ένα σπουδαίο θέαμα στους ουδέτερους. Κορυφαίος του Λείβα ο Άχμαντ Ρόρι (21 πόντους) ενώ άξιοι συμπαραστάτες και καθοριστικότατοι ήταν οι Αμπουκάρ και Μιχαήλ (18π και 13π) ενώ από τους φιλοξενούμενους συγκλονιστικός στην παρολίγον ανατροπή ο Λίαμ Ο’Ράιλι που σημείωσε 22 πόντους (13 στην τέταρτη περίοδο).

Στα αρχικά στάδια της αναμέτρησης η ομάδα του Λειβαδιώτη προηγήθηκε με 4-5 όμως οι γηπεδούχοι έδειχναν σαφέστατα πιο έτοιμοι και συγκεντρωμένοι στην αρχή και μ’ένα σερί 11-0 έκαναν το 15-5 διαμηνύοντας πως το αήττητο των πρωταθλητών θα δοκιμαζόταν σοβαρά στην Λεμεσό. Οι ερυθροκίτρινοι έδειχναν αρκετά υποτονικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα οι κυανόλευκοι της Λεμεσού να συντηρούν με άνεση μια διαφορά 7-8 πόντων ή οποία έφτασε τους 11 με τρίποντο του Λιούις στο τέλος του δεκαλέπτου (29-18).

Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο όπως ακόμα και σε αυτό το τέμπο οι παίκτες του Τόνι Κωνσταντινίδη έβρισκαν τρόπους για να αποκρούσουν την αντεπίθεση του Κεραυνού και παρά το γεγονός ότι μείωσαν στο -3 (36-33) οι κυανόλευκοι μεθοδικά με τους Ηλιάδη και Ο’Ράιλι συνέχισαν να προηγούνται καθ’όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Από πλευράς φιλοξενουμένων ξεχώρισαν οι Ρόρι και Ο’Μπράιεν που βρήκαν λύσεις για την ομάδα του Λειβαδιώτη με το ημίχρονο να κλείνει στο 44-37.

Οι ερυθροκίτρινοι άλλαξαν ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο και μ’ένα γρήγορο 8-0 πέρασαν μπροστά με 44-45 επαναφέροντας την ηρεμία στον πάγκο του Κεραυνού, ο Απόλλωνας ξαναπέρασε μπροστά με 46-45 όμως οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν διάθεση για να σηκώσουν το πόδι απ’το γκάζι και προηγήθηκαν μέχρι και με +8 (51-59).

Από εκείνο το σημείο, η διαφορά παρουσίασε αυξομειώσεις και το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους «ερυθροκίτρινους» μπροστά με διαφορά έξι πόντων (58-64).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο συναγωνισμός ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν ακόμη πιο έντονος, με το σκορ στο 35′ να είναι στο ισόπαλο 75-75. Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά και ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Δέκα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε με δύο βολές του Ηλιάδη ο Απόλλωνας μείωσε στον πόντο (85-86), με τον Κεραυνό να ολοκληρώνει τον αγώνα με δύο εύστοχες βολές του κορυφαίου του παιχνιδιού, Ρόρι, που έκανε το τελικό 85-88.

TΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-18, 44-37, 58-64, 85-88