Θύματα εκπλήξεων Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός

0

Οι δύο ομάδες που εκπροσωπούν την Ελλάδα στην Ευρωλίγκα έπεσαν θύματα εκπλήξεων στα εντός έδρας παιχνίδια τους για την 3η αγωνιστική στη φάση του Top16.

Χθες ο Παναθηναϊκός κατάφερε να χάσει από τον Ερυθρό Αστέρα με 63-74, με τους πράσινους να βρίσκονται σε πολύ άσχημη μέρα. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι το τριφύλλι αιχμαλωτίστηκε από τον αντίπαλό του. Με την Μάλαγα δεν το πλήρωσε, καθώς τον έσωσε το σουτ στο τέλος. Με τον Ερυθρό Αστέρα όμως το παιχνίδι δεν είχε την ίδια κατάληξη. Ο Στέφαν Γιόβιτς έκανε εκπληκτικό παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους που είχαν πρόβλημα σε άμυνα και επίθεση.

Σήμερα ο Ολυμπιακός παρουσίασε ένα κάκιστο πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο με πολύ κακά ποσοστά σε σουτ εντός παιδιάς, ενώ αντίθετα η Μπάμπεργκ έκανε ίσως το καλύτερο παιχνίδι της στη φετινή Ευρωλίγκα. Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιστρέψει και κατάφερε το -24 να το κάνει -2, όμως έφτασε μόνο μέχρι εκεί. Η γερμανική ομάδα πέρασε από το ΣΕΦ σπρώχνοντας τον Ολυμπιακό στην πρώτη του ήττα στον όμιλο του Top16. Δυστυχώς αυτή η ήττα δυσκολεύει τη συνέχεια για τους ερυθρόλευκους που τον υποχρεώνουν να κάνει μια εκτός έδρας νίκη σε Ρωσία ή Ισπανία για να την διαγράψει.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Λοκομοτίβ Κουμπάν με απίστευτη επιστροφή στη τελευταία περίοδο, όπου έκανε το 51-60 του τρίτου δεκαλέπτου στο τελικό 85-79.

Παρά τις βασικές της απουσίες, η ΤΣΣΚΑ επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 93-82. Χωρίς τους Ντε Κολό και Φρίλαντ η ρώσικη ομάδα διπλασίασε τις νίκες της στο Top16, σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε και από την αποβολή του Ναβάρο με δύο τεχνικές ποινές. Σε εκείνο το σημείο η ΤΣΣΚΑ ολοκλήρωσε ένα επιμέρους σκορ 22-13 και πήρε αβαντάζ νίκης.

Εύκολη νίκη της Μάλαγα επί της Τσεντεβίτα με 90-67 με την ισπανική ομάδα να παίρνει από νωρίς κεφάλι στο σκορ και να μην το χάνει ως το τέλος του αγώνα.

Για εννέα λεπτά δυσκόλεψε η Νταρουσάφακα την Εφές, όμως από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν και πήραν τη νίκη με 84-71. Η ομάδα του Ίβκοβιτς διπλασίασε τις νίκες της.

Δεύτερη εντός έδρας στο Top16 πέτυχε η Κίμκι κόντρα στην Λαμποράλ Κούτσα με 76-68. Το δεύτερο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, καθώς σε εκείνο το σημείο κράτησαν τους φιλοξενούμενους στο μηδέν ενώ οι ίδιοι πέτυχαν 13 πόντους. Η Λαμποράλ δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και η Κίμκι πήρε τη πολυπόθητη νίκη.