Το τρίποντο κάνει τα πάντα πιο απλά

172

Ο Κωνσταντίνος Μελάγιες γράφει στο Cyprusbasket για τη νίκη του Κεραυνού επί του ΑΠΟΕΛ και εξηγεί γιατί ήρθε αυτή.

Βρήκα την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου κάπως αλλόκοτη. Από την άποψη ότι οι γηπεδούχοι κάνοντας τα απλά πράγματα στο παρκέ βρέθηκαν να προηγούνται στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου με διψήφια διαφορά πόντων.
Αυτό το λέω γιατί ο Κεραυνός στην επίθεσή του ενώ λειτουργούσε σχεδόν άριστα, δε μπορούσε να σκοράρει με τίποτα. Θυμάμαι πολλά ανενόχλητα σουτ τριών πόντων με τον αμυντικό στα 3-4 μέτρα απόσταση και να βρίσκουν σίδερο.
Το ΑΠΟΕΛ είχε 1/9 και οι φιλοξενούμενοι 0/10, ωστόσο στο πρώτο εικοσάλεπτο η αιτία της διαφοράς ήταν οι 10 πόντοι από τα μόλις 5 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι γηπεδούχοι και άλλοι 10 στον αιφνιδιασμό.
Δύο πράγματα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Κεραυνός είχε 5/7 τρίποντα αντί για 0/10 και από το -12 βρέθηκε να προηγείται. Αυτό το ρημάδι το μακρινό σουτ κάνει τα πάντα πιο απλά στο σύγχρονο μπάσκετ.
Πάντως credit πρέπει να πάρουν και οι παίκτες του Τόνι Κωνσταντινίδη καθώς παρέμειναν ψύχραιμοι και βρήκαν τρόπο να κόψουν το ρυθμό των αντιπάλων. Πήγαν σε πιο σίγουρες λύσεις, δεν έκαναν λάθη και βρέθηκαν στο +3 με ένα πεντάλεπτο να μένει στο χρονόμετρο.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη όμως γιατί εδώ κι ένα μήνα περίπου διαθέτουν ένα ρόστερ με βάθος και 10 παίκτες οι οποίοι «μπαίνουν, βγαίνουν» δεν αλλάζει η ποιότητα. Αντιθέτως οι γηπεδούχοι έχασαν κάποια εύκολα καλάθια (ακόμη και μετά από επιθετικά ριμπάουντ), εκνευρίστηκαν και αφού «έχασαν» το μυαλό τους, έχασαν και το ματς.

ΥΓ: Παρακολούθησα και την αναμέτρηση μεταξύ ΕΝΠ και ΕΘΑ. Ματσάρα με τα όλα. Από αυτά που χαίρεσαι να βλέπεις αν και δεν είχε μπόλικη τακτική. Μακάρι τα παιχνίδια κάθε αγωνιστικής να έχουν τον μισό ρυθμό που είχε αυτό.