Το ξέσπασμα του Νεοκλή Θεοχαρίδη

6

Από μικρός μεγαλωμένος μέσα στα γήπεδα του μπάσκετ με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ όποτε πλησίαζε το ντέρμπι μεταξύ ΑΠΟΕΛ και Κεραυνού οι παλμοί μου αυξάνονταν σε μεγάλο βαθμό. Θυμάμαι περίμενα πως και πως να έρθει η μέρα του ντέρμπι γιατί θα ζούσαμε φανταστικές στιγμές με τους οπαδούς μας. Μια ατμόσφαιρα αξέχαστη που πολλές φορές ακόμα βλέπω στα όνειρα μου.

ΑΠΟΕΛ-Κεραυνός 2018 λοιπόν και με αφορμή το ποστ που έκανα το youtube βίντεο (ΑΠΟΕΛ-Κεραυνός 1998, Game 7) αποφάσισα να γράψω αυτό το άρθρο. Ήξερα ότι αυτό το ματς θα ήταν Κυριακή και ξυπνώντας είχα ακόμα μέσα μου εκείνο το rush του ντέρμπι. Οι μνήμες μου ξύπνησαν καθώς βρισκόμουν στην κερκίδα εκείνο το βράδυ και αφότου είδα ξανά το βίντεο πήγα στο Λευκόθεο για να παρακολουθήσω τον αγώνα. Μόλις μπήκα στο γήπεδο ένιωσα κυριολεκτικά ένα κόμπο στο στομάχι. Γιατί να φτάσουμε σε αυτήν την κατάσταση; Πως τα καταφέραμε να υπάρχει τέτοια απαξίωση στο στο χώρο της καλαθόσφαιρας; Ποιοί ευθύνονται γι’αυτήν την κατάντια; Γιατί όλοι κατηγορούν όλους και όταν τους δώσουμε την ευκαιρία και το βήμα να μιλήσουν τρέχουν να κρυφτούν; Αυτά είναι κάποια ερωτήματα που θ’απαντηθούν με το πέρασμα του χρόνου.

Όσο αφορά το παιχνίδι θα ήθελα να χειροκροτήσω και τις δύο ομάδες που πρόσφεραν κυριολεκτικά ανεπανάληπτο θέαμα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν το παιχνίδι με το ψηλότερο σκορ ημιχρόνου και το πιο συναρπαστικό της φετινής σεζόν. Μια σεζόν που δείχνει εξαιρετικά ανταγωνιστική αφού όλα τα παιχνίδια είναι ντέρμπι. Με στατιστικά για όσκαρ τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες με πάνω από 50% στα τρίποντο.

Δε θα μπω σε λεπτομέρειες, κάποιες κακές στιγμές για το ΑΠΟΕΛ σε επίθεση και άμυνα με το σκορ στο 73-74 στοίχισαν στην ομάδα του Ζιάγκου. Επίσης στοίχισαν οι 8 χαμένες ελεύθερες βολές. Δε γίνεται σε ντέρμπι να χάνεις 8 ελεύθερες βολές αυτό από μόνο του αποδεικνύει έλλειψη συγκέντρωσης. Στοίχισαν επίσης οι αποβολές με 5 φάουλ των Τζάκσον και Ο’Μπράιεν και η κακή εικόνα του Βον που έμεινε στους 0 πόντους. Εκεί που λέγαμε ότι ο Κεραυνός σκοράρει 60-65 πόντους μέσο όρο είδαμε χθες τα σαγόνια μας να πέφτουν στο έδαφος. Απίστευτη κυκλοφορία της μπάλας με όλους τους παίκτες να σκοράρουν και απίστευτη συγκέντρωση στις βολές. Η ομάδα του Κεραυνού δείχνει αυτή τη στιγμή να είναι η πιο έτοιμη ομάδα στο πρωτάθλημα και για’μένα το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.