Τρομερή Πετρολίνα ΑΕΚ, όσο ζει ελπίζει!

0

Τι κι αν επέστρεψε από τη Λιθουανία με το τραγικό -30; Η Πετρολίνα ΑΕΚ έδειξε σκληρό μέταλλο, επέστρεψε δριμύτερη στη ρεβάνς και ορισμένα διαιτητικά σφυρίγματα κάνουν το τελικό 85-66 να την αδικεί κατάφορα. Το “Κίτιον” πήρε… φωτιά με την ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη να κάνει συγκλονιστική εμφάνιση και να θριαμβεύει.

Για τους πιο… διαβασμένους, ο αποκλεισμός δεν έχει έρθει ακόμα και οι Λαρνακείς διεκδικούν μια θέση στους ομίλους του FIBA Europe Cup, χάρη στο γεγονός πως το χάντικαπ τους έναντι της Νεβέζις δεν είναι τόσο μεγάλο.

Ο Ταϊρίκ Ντουρέν έκανε πράγματα και θαύματα, σταματώντας στους 31 πόντους, o Σέρσι έκανε τη διαφορά κοντά στο καλάθι με 21 πόντους και οι Ιάκωβος Παντελή και Ανδρέας Σιζόπουλος συνέχισαν τις υψηλές τους… πτήσεις.

Η εξέλιξη:

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ, με τέσσερις πόντους από τους Τάσιτς και Σέρσι στο πρώτο ενάμιση λεπτό (4-0). Η Νεβέζις μείωσε με δίποντο του Γκράντ, για να απαντήσει η ΑΕΚ με τρίποντο του Τάσιτς και δύο ακόμα πόντους του Ντουρέν, φέρνοντας το σκορ στο 9-2. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και μείωσαν την διαφορά στους δύο (11-9) μέχρι το 3:30, ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 16-12. Η ομάδα της Λάρνακας διατήρησε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων (20-16) μέχρι το 8:30, καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου να το αυξήσει κατά ένα πόντο (24-19).

Ισορροπημένα ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, με το σκορ να οδηγείται στο 30-24, στο 12:30. Παρόμοια ήταν και η συνέχεια του παιχνιδιού, μέχρι το 15’, όπου το σκορ ήταν στο 33-28 για την ΑΕΚ, η οποία στο επόμενο δίλεπτο σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Ντουρέν και Σέρσι και έφερε την διαφορά στους εννέα (37-28). Η Νεβέζις αντέδρασε και σημείωσε τρεις πόντους, με τον Ντουρέν να απαντάει στο 28:30 με τρίποντο και να κάνει το 40-31. Με το τέλος του ημιχρόνου οι Λαρνακείς ήταν μπροστά στο σκορ με δέκα πόντους διαφορά, με το σκορ να είναι στο 43-33.

Εξαιρετικά μπήκε στην Γ’ περίοδο η ΑΕΚ, όπου με εννέα πόντους (πέντε ο Σιζόπουλος, τέσσερις ο Ντουρέν) έφερε την διαφορά στους 19 πόντους (52-33) στο 23’. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, με την ΑΕΚ ωστόσο να ελέγχει τον αγώνα, φέρνοντας το σκορ στο 58-38, στο 26’. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τέσσερις πόντους (58-42) στο επόμενο ενάμιση λεπτό. Μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου το σκορ έφθασε στο 64-46.

Με τρίποντο του Παντελή ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, φέρνοντας την διαφορά στους 21 πόντους (67-46), ωστόσο οι λιθουανοί απάντησαν σημειώνοντας τέσσερις πόντους μέχρι το 31:30, με το σκορ να πάει στο 67-50. Στα μισά της περιόδου η ΑΕΚ κατάφερε να αυξήσει την διαφορά στους 22 πόντους, όταν το σκορ ήταν στο 78-56, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν τρεις ακόμα πόντους στο επόμενο δίλεπτο (78-59), για να απαντήσει ο Σιζόπουλος μισό λεπτό αργότερα με τρίποντο και να επαναφέρει την διαφορά στους 22 (81-59). Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 85-66.

Δεκάλεπτα: 24-19, 43-33, 64-46, 85-66

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Σέρσι 21, Ντουρέν 31 (4), Μπιγκς, Παλάλας, Σιζόπουλος 10 (2), Πέτροβιτς, Τάσιτς 8 (1), Τρισόκκας, Γκίμπσον 4 (1), Παντελή 11 (2).

Νεβέζις (Ραμούνας Σβίρκα): Γκραντ 9 (1), Κορένιουκ 4 (1), Ταμούλις 9 (2), Ματούλις 11 (1), Βελίασιτς, Βόλκους, Γουντάρντ 10, Λικοντέι 12 (1), Μαλντούνας 8, Γιουνκεβίσιους 3.