Τρομερός ημιτελικός και πρόκριση για Κεραυνό κόντρα στην ψυχωμένη Ενωση!

234

Στα χέρια του Κεραυνού πέρασε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου, καθώς κατάφερε να κάμψει στις λεπτομέρειες την αντίσταση της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 80-76 στον πρώτο ημιτελικό του Final-4 που λαμβάνει χώρα στο Κιτιον.

Η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ξεκίνησε πολύ δυνατά και με την παρουσία της στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε πως θα καθάριζε την υπόθεση νίκη, αν όχι εύκολα, τουλάχιστον χωρίς έντονη αγωνία. Ωστόσο, οι Παραλιμνίτες δεν βιάστηκαν να παραδώσουν τα όπλα και με πάθος και ψυχή έφτασαν κοντά στην απόλυτη ανατροπή, αλλά δεν βαδισαν όλη τη διαδρομή μέχρι τέλους, καθώς είχαν απέναντί τους έναν σπουδαίο αντίπαλο, γεμάτο λύσεις.

Ο κορυφαίος των ηττημένων Αντονις Φίλερ είχε 23 πόντους με 9/16 σουτ εντός πεδιάς, όμως εβαλε τη μία από τις δύο μοναδικές βολές που κλήθηκε να εκτελέσει σε όλο το ματς, ισοφαρίζοντας σε 76-76 στα 48″ πριν τη λήξη, ενώ ο Τζος Χαγκινς με “φαρμακερό” λέι απ στα 26″ πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του Στροβόλου. Ο Μάικ Μπαλογκαν έχασε την ευκαιρία να γίνει ήρωας, αστοχώντας σε καθοριστικό τρίποντο στην επόμενη φάση και ο Νίκος Στυλιανού με ψυχραιμία διαμόρφωσε το τελικό σκορ με 2/2 βολές.

Ο Νταραλ Ουίλις πρόσθεσε στο ενεργητικό του μια ακόμη επική εμφάνιση με 20 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο clutch, Τζος Χαγκινς πρόσθεσε 18 πόντους, 8 ασίστ και ο Νίκος Στυλιανού 16 πόντους. Στον αντίποδα, ο Φίλερ είχε 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ και ο Ζάκης Παπαδόπουλος έκανε κατάθεση ψυχής σημειώνοντας 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-20, 49-41, 64-62, 80-76