U18 ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Λύγισε την ΕΝΑΔ και πήρε το Κύπελλο Νεανίδων η ΕΘΑ (vid)

0

Η ΕΘΑ ήταν η νικήτρια του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών Κ18, όπου επικράτησε στον τελικό που έγινε στο Λευκόθεο, κόντρα στην Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ με 47-43.

Οι «κιτρινόμαυρες» μπήκανε δυνατά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με 12-8 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 28-18. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΕΝΑΔ μπήκε ανεβασμένη στο παιχνίδι, μειώνοντας την διαφορά στους οκτώ στο τέλος της Γ’ περιόδου (40-32).

Η πίεση από την πλευρά της ΕΝΑΔ συνεχίστηκε, και λίγο πριν το τέλος του αγώνα το σκορ έφθασε στο 44-43, υπέρ της ΕΘΑ, με την Ιωάννα Κυπριανού να ευστοχεί σε τρίποντο λίγο πριν το τέλος, φέρνοντας την διαφορά στους τέσσερις, και οδηγώντας το σκορ στο τελικό 47-43.

Κορυφαίες του αγώνα ήταν οι Ναταλία Ιωάννου και Ανδριανή Κυπριανού που σημείωσαν 10 και 9 πόντους αντίστοιχα, ενώ εξαιρετική ήταν η παρουσία και της Ιωάννας Κυπριανού που σημείωσε και το καθοριστικό τρίποντο στο τέλος της Δ’ περιόδου, και είχε συνολικά 7 πόντους. Από την ΕΝΑΔ ξεχώρισαν οι Κυριακή Τέυλορ και Ελένη Πηλακούτα με 24 και 13 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-12, 18-28, 32-40, 43-47

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Τάκης Μιραλλάης): Πηλακούτα 13, Καραμοντάνη 2, Κ. Καραμπατάκη, Πασχαλίδου, Χ. Καλιάνου, Κ. Τέυλορ 24 (1), Μ. Καλιάνου 2, Τσολιά, Κονομή 2, Γεωργίου.

ΕΘΑ (Παντελής Σπηλιάς): Θεοδοσίου, Ιωάννου 10, Ι. Κυπριανού 7 (1), Τσεριώτη, Χανδριώτη, Χριστοφόρου 2, Χατζηπιερή, Χατζηχαραλάμπους 4, Πασχαλίδου 4, Παπαγιάννη 5, Κινάνη 6, Α. Κυπριανού 9.