Βάφτηκε γαλαζοκίτρινο το ντέρμπι

0

Σ’ένα παιχνίδι πραγματική διαφήμιση του Κυπριακού μπάσκετ ο ΑΠΟΕΛ επιβλήθηκε στην παράταση της Πετρολίνα ΑΕΚ με 88-86 στο καλύτερο -μέχρι στιγμής- αγώνα της φετινής χρονιάς. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν σε μεγάλο βράδυ τους Γκράχαμ και Γκραντ ενώ από τους ηττημένους συγκινητικός ήταν ο Βινάλες.

Η σπουδαία αναμέτρηση στο Λευκόθεο άρχισε με τις άμυνες χαλαρές και τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το αρχικό 6-4. Στη συνέχεια ο Γκράχαμ πήρε το όπλο του εκτοξεύοντας με προσωπικό κρεσέντο τη διαφορά στους 10 (14-4). Ήταν σαφέσταση η πρόθεση των «γαλαζοκιτρίνων» και προφανώς εντολή Ζιάγκου να απομακρύνουν από το ζωγραφιστό τον Βερεμένκο και να τον «χτυπήσουν» στα πόδια. Το τάιμ-άουτ του Κουκούρη αφύπνησε τους Λαρνακείς που είχαν ακόμη το μυαλό τους στο Βέλγιο και με τον Βινάλες να παίρνει μπρος μείωσαν νωρίς νωρίς σε 14-10 αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον Ζιάγκο να καλέσει τους παίκτες του. Οι 2 ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ με το δεκάλεπτο να κλείνει στην απόλυτη ισσοροπία (20-20).

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προσπαθούν με διεισδύσεις και split out να δημιουργήσουν τις καλύτερες προυποθέσεις και μ’ένα μίνι σερί 7-0 έκαναν το 29-22 παίρνοντας εύκολους πόντους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Ο Γιανναράς με τρίποντο έκανε το 32-24 ενώ οι παίκτες του Κουκούρη με Παντελή και Σιζόπουλο ψαλίδισαν ξανά τη διαφορά στους 2 (32-30). Η άμυνα συνέχισε όμως να αποτελεί την αχίλλειο πτέρνα των παικτών του Κουκούρη και με τον Κίτον Γκραντ να μπαίνει στην εξίσωση έκαναν το 41-32, ο Σκίφιτς μείωσε εκ νέου με τρίποντο (41-35) πριν ο Γκραντ με καλάθι και Γκράχαμ με σουτ τριών πόντων στείλουν τη διαφορά στους 11 για την ανάπαυλα.

Περιμέναμε ότι η ποιότητα και το μέταλλο της νταμπλούχου θα επέφεραν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, όπερ και εγένετο. Με αξιοζήλευτη προσήλωση στην άμυνα οι της ΑΕΚ κράτησαν τους γηπεδούχους για σχεδόν 6 λεπτά στους 4 πόντους ενώ η περιφέρεια των Λαρνακέων ειπχε πάρει φωτιά. Με τεράστια πολυφωνία στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν από το -11 μέχρι και το +9 (55-64) μ’ένα σερί 9-29 (και 4 τρίποντα) με τους παίκτες του Ζιάγκου να μειώνουν με τρίποντο του Λοιζίδη και 2 βολές του Γκραντ σε νεκρό χρόνο σε 60-64.

Στο 4ο και καθοριστικότερο δεκάλεπτο οι 2 ομάδες ήταν νευρικές, πολλές βεβιασμένες ενέργειες, λάθη επί λαθών με το σκορ στο 65-70 6:12 πριν το τέλος, με το ΑΠΟΕΛ να είναι η ομάδα δεν βολευόταν σε αυτό το ρυθμό αφού ήταν η ομάδα που κυνηγούσε. Ο Μπιγκς πέτυχε μεγάλο τρίποντο από τα 6.75 για το 65-73 με τον Στιούαρτ στη συνέχεια να κλέβει τη μπάλα και την κατοχή. Με τον Γ.Γιανναρά να είναι μοναδικός που πίστευε στην ανατροπή μείωσε προσωρινά σε 69-75 2 λεπτά και 44 δεύτερα πριν τη λήξη. Ο Βερεμένκο υπέπεσε σε βήματα, ο Κίτον Γκραντ μείωσε σε 71-75 με τον Ι.Παντελή με2 βολές να ξαναστέλνει τη διαφορά στους 6.

Ο Τζέικ Ο’Μπράιεν μείωσε στους 5 με 1/2 βολές, προσπάθησε να πιέσει σε όλο το γήπεδο για να χαλάσει την ανάπτυξη της ΑΕΚ και τα κατάφερε προσωρινά. Με καλάθι στην εκπνοή της δικής του επίθεσης (buzzer beater του Γκράχαμ) ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στους 3 (74-77) και έβαλε ξανά φωτιά στο παιχνίδι. Η μπάλα έμεινε στα χέρια του Βινάλες που σούταρε από τα 9 μέτρα, ο Βερεμένκο έκανε ένα «ανόητο» -για την εμπειρία και την κλάση του- φάουλ στο ριμπάουντ και έστειλε τον Γκράχαμ στις βολές. Με ολύμπια ψυχραιμία ο Γκράχαμ έκανε το 76-77, στην επόμενη όμως και κρισιμότερη κατοχή και ενώ το ΑΠΟΕΛ έπαιξε καλή άμυνα, ο Γιανναράς έμεινε με τον Μπιγκς, βοήθεια δεν ήρθε ποτέ με τον Μπιγκς να κάνει το 76-79. Ο Ζιάγκος πήρε τάιμ-άουτ, η μπάλα και η ευθύνη φυσιολογικά πήγαν στον Γκραντ που περισσότερο «κέρδισε» φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων με την εμπειρία του, αφού ξεγέλασε τον Μπιγκς. Ο Κίτον Γκραντ συνέχισε να είναι αλάνθαστος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (9/9) ισοφαρίζοντας σε 79-79. Οι Λαρνακείς μη έχοντας τάιμ άουτ με τη μπάλα να μένει πολλή ώρα στα χέρια του Παντελή εκδήλωσαν μια κακή επίθεση, ο Στιούαρτ αστόχησε (υπό πολύ κακές προυποθέσεις) οι γηπεδούχοι πήραν το ριμπάουντ με το παιχνίδι να οδηγείται στο έξτρα πεντάλεπτο.

Με το Στιούαρτ να αστοχεί στην πρώτη βολή της ΑΕΚ στο παιχνίδι (16/17), έκανε το 79-80. Λάθος του ΑΠΟΕΛ στην επίθεση με το Λοιζίδη και στη συνέχεια η ΑΕΚ έχασε άλλες 2 βολές με τον Κουμή. Κούννας και Γκράχαμ αστόχησαν αντίστοιχα σε σουτ τριών πόντων με τον Γκράχαμ να σπάει το ρόδι στην παράταση κάνοντας το 81-80 2’ πριν το τέλος. Ο Κούννας απάντησε με μεγάλο σουτ (81-82), όμως ο Παντελή πούλησε τη μπάλα και με τιπ-ιν του Ο’Μπράιεν το ΑΠΟΕΛ ξαναπροσπέρασε με 83-82. Ο Γκραντ κυριολεκτικά μ’ένα πόδι εκτέλεσε βολές με θλάση, για το 85-82. Ο Βινάλες έβαλε δίποντο από τα 6 μέτρα για το 85-84 και 23’ πριν το τέλος η ΑΕΚ έκανε φάουλ στον Βον. Ο Αμερικανός ήταν ψύχραιμος κάνοντας το 87-84 με 18.7 δεύτερα για το τέλος ο Κούκουρας κάλεσε τάιμ-άουτ. Οι γηπεδούχοι δε ρίσκαραν στέλνοντας τον Βινάλες στη γραμμή, ο οποίος ήταν επίσης αλάνθαστος 87-86 και νέο τάιμ-άουτ από τον Ζιάγκο με 15.7 για τη λήξη. Το φάουλ έγινε στον Ο’Μπράιεν, ο οποίος αστόχησε στην πρώτη βολή με τη διαφορά να μένει στους 2 (88-86). Το ντράιβ του Βινάλες ήταν κακό, το σουτ του Παντελή στην εκπνοή για τη νίκη βρήκε σίδερο και οι γηπεδούχοι πέτυχαν μια μεγάλη νίκη.

MVP: Ο Τόριαν Γκράχαμ είναι μια “καλαθομηχανή” και το απέδειξε περίτρανα στο ντέρμπι με την Πετρολίνα ΑΕΚ. Σε ένα ματς όπου η μπάλα… έκαιγε, βγήκε μπροστά και οδήγησε τον ΑΠΟΕΛ στο σκοράρισμα με 22 πόντους (7/9 ελεύθερες βολές, 6/8 δίποντα). Μοναδικό του ψεγάδι ήταν το 1/7 τρίποντα, ενώ είχε και 7 ριμπάουντ.

HERO: Ο Κίτον Γκραντ ήταν δίχως πάσα αμφιβολία ο… ήρωας του αγώνα. Μπορεί να είχε μόλις 4/14 σουτ εντός πεδιάς, όμως ήταν… τέρας ψυχραιμίας από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” με 11/11 προσπάθειες και πέραν των 20 πόντων του, πρόσθεσε στη στατιστική του 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Πάνω απ’ όλα κέρδισε το χειροκρότημα όλων, παίζοντας κουτσαίνοντας στο φινάλε.

KEY FACTOR: Νέα ενθαρρυντική εμφάνιση από τον Γιάννη Γιανναρά, ο οποίος έχει κερδίσει με το… σπαθί του σημαντικό ρόλο και στο σπουδαίο ντέρμπι έπαιξε 29 λεπτά, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και σημειώνοντας 9 πόντους! Η παρουσία του ήταν καθοριστική για την κατάκτηση του ροζ φύλλου, κι ας αδικούμε λίγο την αξιόλογη συνεισφορά του Ο’Μπράιεν και του Τζάκσον.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ: Ο Κάιλ Βινάλες είχε 23 πόντους και 3 ασίστ, συνεχίζοντας τις καλές του εμφανίσεις, όμως θα επιλέξουμε για κορυφαίο της ΑΕΚ τον φορμαρισμένο, Τάιρελ Μπιγκς, ο οποίος σε λιγότερο από 20 λεπτά συμμετοχής, έβαλε 16 πόντους με 6/8 δίποντα και πολύ σωστές επιλογές στην επίθεση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 46-35, 60-64, 79-79, 88-86 (Παράταση)