Βένστπιλς – ΑΠΟΕΛ 105-57: Πως –και από που- να γλύτωνε…

0

Ο ΑΠΟΕΛ πήγε στη Λετονία, χωρίς ουσιώδες κίνητρο, αλλά και με το νέο του προπονητή το Νικόλα Παπαδόπουλο που είχε την ευκαιρία να δει τους παίκτες του σε ένα (πολύ) δυνατό τεστ.

Από την άλλη δε, οι γηπεδούχοι… είχαν και παραείχαν κίνητρο μιας και διεκδικούν την πρόκριση στην επόμενη φάση του FIBA Europe cup και βάση όλων αυτών… πως να γλύτωνε ο ΑΠΟΕΛ από τις διαθέσεις των τέως Σοβιετικών…

Το τελικό σκορ, που ήταν 105-57 τα λέει όλα.

Το παιχνίδι

Όσο για το παιχνίδι, δεν μπορούν να αναλυθούν και πολλά πράγματα. Ο γρήγορος ρυθμός και η ευστοχία των παικτών της Βένσπιλς, τους απέφερε ένα εντυπωσιακό προβάδισμα στην 1η περίοδο, σημείο στο οποίο προηγήθηκαν με 36-18.

Η άμυνα των γαλαζοκιτρίνων, δεν είχε τρόπο για να σταματούσε τους γηπεδούχους και ενώ ο ΑΠΟΕΛ στη 2η περίοδο, βρήκε πιο πολλές λύσεις στην επίθεση. Όμως το ανασταλτικό θέμα, παρέμενε και έτσι στο 20`, η Βένσπιλς προηγήθηκε με 63-40.

Όσο για την επανάληψη, οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν έριξαν ρυθμό, αλλά απεναντίας τον ανέβασαν, μη δείχνοντας καμιά διάθεση για να τον ανέκοπταν! Όλα αυτά, τη στιγμή που οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ… εις μάτην προσπαθούσαν να περισώσουν ότι μπορούσαν.

Στο 30` το σκορ πήγε στο 84-50 και η 4η περίοδος, έγινε επειδή… έπρεπε να γίνει και ενώ το τελικό σκορ ήταν 105-57.