«Βόμβα έσκασε» στο Παραλίμνι! Ο ΑΠΟΠ των ΟΚΤΩ παικτών νίκησε με 77-70!

Να πούμε μια συγνώμη στον ΑΠΟΠ, που δεν τον θεωρήσαμε φαβορί για το αποψινό παιχνίδι στο Παραλίμνι;

Ή να τον εκθειάσουμε όπως του αξίζει, γιατί δεν τα βάζει κάτω, όσο έχει ελπίδες;

Όποιο από τα δυο και να επιλέξουμε… θα είμαστε «εντός, εκτός και επί τα αυτά»!

Υπάρχει όμως και ένα εντυπωσιακό στοιχείο! Η ομάδα της Πάφου, πήγε με μόλις ΟΚΤΩ παίκτες στο Παραλίμνι και τώρα, στο δρόμο της επιστροφής, παίρνει μαζί της και το ροζ φύλλο!

Το σίγουρο όμως ένα είναι! Στο γήπεδο, όπου πριν από λίγες μέρες, έχανε το αήττητο του ο Κεραυνός, από την ομάδα που λίγα 24ωρα μετά, είχε νικήσει εκτός, τον ΑΠΟΕΛ, η ομάδα της Πάφου πέρασε νικηφόρα, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη, μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος (εντός με ΑΕΛ) και αφού είχε χάσει στα σημεία κατά την προηγούμενη αγωνιστική, απόψε ήταν (απλά) πιο τυχερός!

Όλα αυτά για το παιχνίδι που τελείωσε πριν από λίγο στο Παραλίμνι, όπου οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 77-70!

Το παιχνίδι

Τι και αν ο ΑΠΟΠ, είχε μόλις οκτώ παίκτες στο φύλλο αγώνα; Από την αρχή έδειξε διατεθειμένος να παλέψει, για τις πιθανότητες του, που πριν από το τζάμπολ, ήταν κάτι… λιγότερο από όποιες, αλλά όσο περνούσε η ώρα, τόσο πιο πολύ αυξάνονταν!

Αν μάλιστα αναλογισθεί κανείς και τον παράγοντα της κούρασης κατά την 4η περίοδο, λόγω φυσικά των περιορισμένων επιλογών των κυανόλευκων, τότε το επί μέρους σκορ σε αυτήν, που ήταν… 11-27, φαντάζει σαν το… 13ο και 14ο άθλο του Ηρακλή… μαζί!

Από εκεί και πέρα. Στο 10`, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 19-21 και σε ένα γρήγορο τέμπο που είχε το παιχνίδι και κατά το δεύτερο του κομμάτι, η Ένωση προσπέρασε με τη λήξη του ημιχρόνου, με ένα καλάθι. Σκορ 39-37.

Στην 3η περίοδο και ειδικά μετά το 25`, οι γηπεδούχοι έδειχναν να βρίσκουν τις λύσεις, καθώς ξέφυγαν με +9 (59-50), όταν έκλεισε και αυτό το κομμάτι του αγώνα.

Όμως στην 4η περίοδο, έγιναν τα απίστευτα (πιστευτά όμως για τους μετέπειτα νικητές)!

Αν και στο 32`, το σκορ ήταν στο 65-56 από εκεί και πέρα, ο ΑΠΟΠ ξεκίνησε μιαν εντυπωσιακή αντεπίθεση, που σταμάτησε όταν… ακούστηκε ο ήχος της κόρνας! Στο 36`, ο ΑΠΟΠ προσπέρασε με 67-68, η Ένωση ισοφάρισε σε 70-70 στο 38`, αλλά… ως εκεί ήταν για τη γηπεδούχο.

Με τρίποντο του Πίγκραμ και με 2 βολές του Τέιλορ, το σκορ έγινε 70-75 στο 39`44“ και ήδη, οι του ΑΠΟΠ ξεκίνησαν τα πανηγύρια και ενώ το τελικό 70-77, σφράγισε με 2 βολές ο Πίγκραμ!

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 19-21, 20-16, 20-13, 11-27.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 19-21, 39-37, 59-50, 70-77.

ΕΝΠ (Μ. Κακιούζης): Ουίλιαμς 15 (3), Σιλβέστερ 19 (2), Άνκραμ 12 (2), Παπαδόπουλος, Μπλάκσεαρ 12, Γεωργίου, Χαραλάμπους 6 (2), Γκρίφιν 2, Πυρίλλης 4.

ΑΠΟΠ (Μ. Ασωνίτης): Στόβερ 10, Πίγκραμ 13 (3), Κωστή 3 (1), Τέιλορ 13 (1), Χιλ 24 (3), Χ. Δημητρίου, Α. Δημητρίου 9 (1), Αγγελάκος 5 (1).