Βυσσινί απόδραση από τον παγωμένο Άγιο Δομέτιο!

0

Η ΕΝΠ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με την Ομόνοια που ξεκίνησε στις 7μμ στο Κλειστό του Αγίου Δομετίου αφού επικράτησε με 66-70. Η ομάδα του Πιστόλα με μπροστάρηδες τον συνήθη ύποπτο Μπαλόγκουν αλλά και κορυφαίο τον Φίλερ (που επέστρεψε στο νησί μας για λογαριασμό της ΕΝΠ) λύγισε την μαχητική Ομόνοια που έκανε ξανά την αντεπίθεση της όταν όμως ήταν πλέον αργά.

Συμβάδιζαν στο σκορ οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης όμως όλα αυτά μέχρι το 11-12. Σ’εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι με τους Μπαλόγκουν και Φίλερ να παίρνουν φωτιά έτρεξαν ένα σερί 11 αναπάντητων πόντων για το 11-23 για να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 14-25.

Με τρίποντο του Παναγιώτη Τρισόκκα ξεκίνησε η 2η περίοδος με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 14 όμως οι πράσινοι δεν έδειξαν να τα χάνουν. Με τον Ρόμπινσον αλλά και το φονικό όπλο που ακούει στο όνομα Γκρίφιν ξεκίνησε την αντεπίθεση της και με όπλο την γρανιτένια της άμυνα ξεκίνησε σταδιακά να ροκανίζει τη διαφορά και αφού επέτρεψε μόλις 6 πόντους στους βυσσινί στα υπόλοιπα 9 λεπτά μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της 34-35 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Σκηνικό παρόμοιο με αυτό της εναρκτήριας περιόδου με την ομάδα του Πιστόλα να βρίσκει μικρά σερί και να αποσπάζεται εκ νέου από την αντίπαλο της και ενώ διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας της τάξεως των 7-8 πόντων μέχρι το 54-46 όπου ήταν και το σκορ με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν απόλυτα το ρυθμό και θα έφευγαν εύκολα με το ροζ φύλλο έκανε την εμφάνιση του το καθιερωμένο πλέον “Παπαδόπουλος effect”, Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να λέμε για το πάθος και την αυταπάρνηση που δείχνουν σε κάθε παιχνίδι οι παίκτες της Ομόνοιας και φρόντισαν να μας δικαιώσουν ξανά. Με ένα γρήγορο 8-0 ισοφάρισε σε 59-59 και έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι όμως έδειξαν χαρακτήρα και με κορυφαίους τους Μπαλόγκουν και Φίλερ ήταν πιο ψύχραιμοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και πανηγύρισαν ένα πολύ σημαντικό διπλό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-25, 34-35, 46-54, 66-70