Υπόκλιση Γιάννη σε Ουέστμπρουκ!

0

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν κατάφερε να οδηγήσει τους Μπακς στη νίκη κόντρα στους Θάντερ (110-79) του εκπληκτικού Ράσελ Ουέστμπρουκ. Ο Έλληνας άσος τελείωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ (11 πόντους και 10 ριμπάουντ), αλλά απέναντί του είδε τον ηγέτη της ομάδας της Οκλαχόμα να πετυχαίνει άλλο ένα τριπλ νταμπλ με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ και 13 ασίστ σε μόλις 27 λεπτά συμμετοχής!

Αυτό ήταν το 41ο τριπλ νταμπλ του “R.W.”, ο οποίος ισοφάρισε τον θρυλικό Όσκαρ Ρόμπερτσον κι ετοιμάζεται να γράψει ιστορία καταρρίπτοντας ένα ρεκόρ που έμοιαζε απροσπέλαστο!

Οι Καβς πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους, επικρατώντας 122-102 των Μάτζικ με τον ΛεΜπρον Τζέιμς να κάνει τριμπλ νταμπλ (18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 11 ασίστ). Ο Λαβ με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Καβς, ενώ ο Ίρβινγκ πρόσθεσε 24.

Οι Σπερς κατάφεραν να κάμψουν στην παράταση την αντίσταση των Γκρίζλις (95-89) με τον Λέοναρντ να έχει 32 πόντους και 12 ριμπάουντ, τον Όλντριτζ 15 πόντους και τον Κόνλεϊ για τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνει 19 αλλά να αποχωρεί τραυματίας περίπου τέσσερα λεπτά πριν από φινάλε.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στο ΝΒΑ κόντρα στους Μάβερικς ερχόμενος από τον πάγκο των Κιγκς, που νίκησαν με 98-87. δίνοντας σημαντική βοήθεια στους Κινγκς να αναδειχθούν νικητές 98-87. Ο Έλληνας σέντερ αγωνίστηκε για περίπου 28 λεπτά, πετυχαίνοντας 13 πόντους με 6/10 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο. Κορυφαίος των «βασιλιάδων» ο Μπεν ΜακΛέμορ με 22 πόντους με 5/5 τρίποντα, ενώ για τους Μάβερικς ξεχώρισε ο Μπρουσίνο με 13 πόντους.