ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 72-75

0

Τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός και επικράτησε με 75-72 της Ζαλγκίρις στο Κάουνας και κατέλαβε την τρίτη θέση του ομίλου του στην Ευρωλίγκα, αποφεύγοντας με αυτόν τον τρόπο τον ελληνικό “εμφύλιο” στο top-16.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλά και με πλουραλισμό στην επίθεση από τους Φελντέιν, Καλάθη και Ραντούλιτσα, έλεγξε το πρώτο δεκάλεπτο (16-21).

Δεν είχε όμως την ίδια συνέχεια η ομάδα του τριφυλλιού, με την άμυνα της Ζαλγκίρις να τον πνίγει και σε συνδυασμό με την αστοχία (ακόμα και στις βολές), έφεραν την λιθουανική ομάδα για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 26-23. Ένα προβάδισμα που οι γηπεδούχοι δεν έχασαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (36-34).

Στο τρίτο μέρος, ο Καλάθης κατά κύριο λόγο και ο Κούζμιτς σε βοηθητικό ρόλο, έβρισκαν τις λύσεις προς το καλάθι των Λιθουανών, όμως αντίστοιχα οι Γιανκούνας και Λεκαβίτσιους απαντούσαν και μάλιστα άρχισαν να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς που έφτασε στο +6 (51-45). Ένα απίστευτο τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου από τον Καλνιέντις έγραψε το 58-52 για αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου.

Χρειάστηκε να επιστρατευτεί η παλιά φρουρά για να βγει ο Παναθηναϊκός από τα δύσκολα, έτσι ο Διαμαντίδης και ο Φώτσης, όχι μόνο βοήθησαν στην επιστροφή του στο παιχνίδι, αλλά με καλάθι του Πάβλοβιτς πέρασε μπροστά. Ο Γκιστ στο τελευταίο λεπτό έπαιξε καθοριστική άμυνα πάνω στον Χάνλαν, ενώ ο Φελντέιν ευστόχησε στις βολές στα 14 δεύτερα και έστειλε τη διαφορά στο +3. Ο Μότουμ είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στη παράταση, καθώς βρέθηκε ολομόναχος να σουτάρει τρίποντο, όμως ήταν άστοχος και τελικά ο Παναθηναϊκός έφυγε με την πολυπόθητη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-34, 58-52, 72-75

Ζαλγκίρις: Βένε, Λεκαβίτσιους 9, Πότσιους 8, Καλνιέτις 5, Μότουμ 2, Γιανκούνας 13, Βουγιούκας 9, Γιαβτόκας 2, Χανλάν 19, Ουλαβόνας 5.

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 12, Γιάνκοβιτς 3, Φώτσης 6 (2/3τρ), Ραντούλιτσα 6, Παππάς 1, Φελντέιν 14 (2/3τρ), Διαμαντίδης 6, Γκιστ 5, Καλάθης 14, Κούζμιτς 8.